Dwa wezwania na WSiP

KL,PAP
opublikowano: 25-11-2009, 00:00

Wydawnictwu nie udało się skupić własnych akcji więc spróbuje jeszcze raz. Równolegle trwać będzie wezwanie Adventu.

Wydawnictwu nie udało się skupić własnych akcji więc spróbuje jeszcze raz. Równolegle trwać będzie wezwanie Adventu.

Do 16 grudnia ruszy wezwanie na akcje własne, ogłoszone przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne (WSiP). To już druga próba. We wrześniu inwestorzy nie chcieli oddawać spółce walorów po 15,3 zł. Teraz cena jest znacznie wyższa i wynosi aż 17,75 zł. Do przeprowadzenia takiego wezwania zobowiązuje spółkę uchwała ostatniego WZA. Skupu chciał przede wszystkim fundusz Pioneer Pekao Investment Management, kontrolujący ponad 20 proc. walorów. WSiP miałby wydać do 44 mln zł i skupić około 10 proc.

Sytuacja jest interesująca, ponieważ akcje wydawnictwa chce skupić fundusz Advent, który zamierza mieć 100 proc. udziałów. Za akcje oferuje 16,35 zł. Wezwanie rozpocznie się 27 listopada i potrwa przez miesiąc. Ani fundusze, ani Zbigniew Jakubas, czyli najwięksi akcjonariusze WSiP, nie byli skłonni pozbyć się papierów w takiej cenie.

W poniedziałek zarząd WSiP wydał pozytywną opinię dla wezwania Adventu.

"Cena zaproponowana w ogłoszonym wezwaniu znajduje się, zdaniem zarządu, w przedziale wartości odzwierciedlających wartość godziwą akcji spółki" — napisał zarząd WSiP w stanowisku dotyczącym wezwania.

Dodał, że w jego ocenie interes wzywającego jest zbieżny ze strategią spółki i nie stanowi zagrożenia dla realizacji jej strategicznych planów.

Zdaniem wiceprezesa Karola Żbikowskiego nie ma tu sprzeczności.

— Zarząd spółki był zobowiązany przedstawić stanowisko na podstawie informacji, przekazanych przez wzywającego. Dostaliśmy wycenę biegłych i cena, którą oferuje Advent faktycznie mieści się w podanym przedziale — wyjaśnia wiceprezes WSiP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KL,PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu