Dwie polskie strefy ekonomiczne w TOP10 na świecie

opublikowano: 20-10-2019, 22:00

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE) zajęła drugie miejsce w rankingu „fDi Magazine”, w którym zostały ocenione strefy z całego świata.

Najlepsza piąty rok z rzędu okazała się DMCC ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich — jest położona w sercu Dubaju, działa w niej ponad 16 tys. firm zatrudniających 60 tys. osób, które wytwarzają 10 proc. PKB Dubaju. Katowicka strefa została wyróżniona w kategorii nowych inwestycji za projekt SK Innovation (fabryka baterii do samochodów elektrycznych za 335 mln EUR) oraz za wspieranie Przemysłu 4.0.

W pierwszej dziesiątce znalazła się jeszcze jedna polska strefa — łódzka. Została doceniona za takie inicjatywy, jak akcelerator StartUpSpark2.0, program szkoleniowy Strefa RozwoYou czy wdrożenie technologii 5G. W pierwszej dziesiątce utrzymała się drugi rok z rzędu jako jedna z czterech stref. Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna ponownie zajęła drugą pozycję w kategorii najlepszych miejsc dla sektora MŚP. Została też wybrana jako najlepsza lokalizacja dla branży AGD.

Wyróżniono ją również za wspieranie Przemysłu 4.0 W kategorii stref dla dużych firm drugie miejsce na świecie zajęła Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna doceniona za przyciągnięciefirm z sektora motoryzacyjnego, w tym Toyoty, Mercedesa czy VW. Do konkursu „fDi Magazine” zgłosiło się 85 spółek z całego świata. W ocenie pod uwagę brane były takie czynniki, jak: procent zagospodarowania strefy, liczba firm z sektora MŚP, liczba dużych inwestorów czy liczba pracowników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane