Dworce przyciągają deweloperów

opublikowano: 09-04-2018, 22:00

Na terenach w pobliżu dworców kolejowych powstaje coraz więcej biurowców.

Budowa biurowców w sąsiedztwie dworców kolejowych znalazła się w czołówce trendów, mających największy wpływ na rozwój rynku biurowego w Polsce, przygotowanych pod koniec 2017 r. przez konsultantów Walter Herz. Z zalet takiego rozwiązania korzystają nie tylko pracownicy dojeżdżający z mniejszych miejscowości do pracy w aglomeracjach, ale również biznes. Siedziba firmy w biurowcu znajdującym się niedaleko dworca oznacza bowiem m.in. oszczędność czasu i pieniędzy, przeznaczanych na podróże służbowe. Do inwestowania na sąsiednich działkach zachęca deweloperów rewitalizacja dworców przeprowadzana przez PKP. W Programie Inwestycji Dworcowych rozpisanym do 2023 r. PKP przewidziały modernizację lub wybudowanie prawie 190 dworców. Lista budynków, które mają zostać zmodernizowane, obejmuje strategiczne obiekty dla komunikacji dalekobieżnej, np. dworzec Gdańsk Główny, Olsztyn Główny, Łódź Kaliska, a także dworce w Kaliszu, Białymstoku, Częstochowie. Zaplanowano również odnowienie dworców na mniejszych stacjach, m.in. Warszawa Powiśle, Łódź Chojny, Bydgoszcz Zachód, Gdańsk Wrzeszcz, Toruń Miasto i wiele innych.

— Tereny sąsiadujące z dworcami kolejowymi są atrakcyjną alternatywą dla zatłoczonych dzielnic biznesowych aglomeracji, w których brakuje wolnej przestrzeni pod inwestycje. Modernizacja kolei sprawia, że ta forma transportu staje się coraz atrakcyjniejsza dla biznesu. Firmy, które mają biura w kilku miastach i w których podróże służbowe są codziennością, chętnie lokują siedziby w sąsiedztwie dworców. Dobrym przykładem mogą być Łódź i Warszawa, które dzięki modernizacji zyskały dużo szybsze i sprawniejsze połączenie kolejowe. W rezultacie w sąsiedztwie odnowionego dworca Łódź Fabryczna powstaje centrum biurowe. Natomiast w Warszawie popularnością cieszy się już nie tylko Warszawa Centralna. Przykładem może być nasz projekt biurowy EQlibrium wybudowany w okolicy Dworca Zachodniego — mówi Mirosław Łoziński, prezes Grupy Waryński.

Nowoczesne budynki biurowe pojawiły się także w pobliżu dworców Wrocław Główny i Kraków Główny. Wokół nich pojawiają się galerie handlowe, lokale usługowe, restauracje i zielone ogólnodostępne strefy, gdzie można odpocząć. Z tej infrastruktury korzystają nie tylko pracownicy okolicznych biur, ale także podróżni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy