Dwugłos o wycenie złóż Petrolinvestu

Kurs Petrolinvestu oszalał wczoraj po tym, jak spółka pochwaliła się raportem niezależnego eksperta, firmy McDaniel & Associates, poświęconym wycenie zasobów węglowodorów Kontraktu OTG w Kazachstanie (to spółka zależna).

Bertrand Le Guern, prezes Petrolinvestu (Fot. GK)
Zobacz więcej

Bertrand Le Guern, prezes Petrolinvestu (Fot. GK)

Audytor wycenił zasoby poszukiwawczej spółki Ryszarda Krauzego na 2,3 mld USD.

— To wiarygodny raport przedstawiony przez profesjonalną firmę doradczą. Jest więc jakimś punktem odniesienia — podkreśla Renata Miś, analityk AmerBrokers. Zaznacza przy tym, że choć informacja jest jednoznacznie pozytywna dla spółki, to nie uzasadnia aż tak dynamicznego wzrostu kursu.

Nastroje mityguje tymczasem jeden z menedżerów z branży poszukiwawczej, pragnący zachować anonimowość.

— Bądźmy rozsądni — przecież raport McDaniel to wynik prostych operacji w Excelu, opartych na dokumentacji sporządzonej w październiku 2011 r. [zasoby oszacowano wtedy na 135,1 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, a prawdopodobieństwo sukcesu w wydobyciu ze złoża — na 40-48 proc. — red.].To październikowy raport był ważniejszy. A w najnowszym dokonano prostych założeń, m.in., że co trzeci odwiert będzie trafiony, i sporządzono model matematyczny — zauważa menedżer.

Zwraca też uwagę na kategorię zasobów, określoną jako perspektywiczna (oznacza ilości ropy naftowej lub gazu ziemnego, które według szacunków na dany dzień mogą potencjalnie zostać pozyskane z nieodkrytych jeszcze zasobów).

Zdaniem Renaty Miś, analityk Amerbrokers — to kategoria wysokiej jakości. Odmiennego zdania jest nasz rozmówca z branży.

— W naszym sektorze kategoria perspektywiczna praktycznie się nie liczy i nie jest brana pod uwagę przy wycenie.Na poważnie liczą się zasoby potwierdzone i prawdopodobne, czyli tzw. P1 i P2 [wtedy prawdopodobieństwo, że faktyczne wydobycie będzie równe szacunkom lub je przekroczy, wynosi przynajmniej 50 proc. — red.] — podkreśla nasz rozmówca.

Przypomina też, że aby koncesja rzeczywiście była warta 2,3 mld USD, konieczne będą jeszcze inwestycje, m.in. 50 mln USD na każdy odwiert, a także w pozostałą infrastrukturę. Zarząd Petrolinvestu podkreśla, że wynik potwierdza słuszność strategii.

— Koncentrujemy prace poszukiwawcze na najbardziej perspektywicznym i największym kontrakcie OTG i sprzedaży mniej ważnych aktywów kazachskich — mówi cytowany w komunikacie Bertrand Le Guern, prezes Petrolinvestu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dwugłos o wycenie złóż Petrolinvestu