Dynamiczny wzrost w spożywce

opublikowano: 18-09-2018, 22:00

Handel produktami żywnościowymi w Polsce będzie rósł szybciej niż we Francji i Niemczech. Według prognoz w 2022 r. osiągnie wartość 73 mld EUR.

Europejski rynek kupna i sprzedaży artykułów spożywczych do końca 2022 r. będzie rósł rok do roku w tempie 3,7 proc. — wynika z analizy firmy IGD. To spowoduje, że już za cztery lata będzie wart ok. 2,29 bln EUR. Według ekspertów motorem napędowym będą kraje Europy Centralnej. Co ciekawe, nad Wisłą sprzedaż artykułów spożywczych będzie rosła w tempie 3,1 proc. rok do roku. To szybciej niż w krajach bogatszych od Polski — Francji (2,1 proc.), Niemczech (2 proc.), czy Włoszech (2 proc.). Warto dodać, że jeśli rodzimy rynek faktycznie będzie rozwijał się w takim tempie, osiągnie wartość 73,22 mld EUR (dziś wynosi ona 63 mld EUR).

— Polski rynek rozwija się bardzo stabilnie. Wzrost o ponad 10 mld EUR w ciągu czterech lat nie jest zaskoczeniem, ponieważ dobra koniunktura napędza nasz sektor spożywczy. Najlepszym tego potwierdzeniem jest stale rosnąca liczba produktów w sklepach. Tylko w ubiegłym roku w Biedronce i Lidlu na półkach pojawiło się o ponad 20 proc. więcej artykułów niż w 2016 r. — komentuje Wojciech Stramski, prezes firmy Lab4Moition.

Obecnie największym liderem handlu artykułami spożywczymiw Europie jest Rosja. Według analiz IGD, rynek w największym kraju globu jest wart 284 mld EUR. W 2022 r. będzie to już 359 mld EUR. Na kolejnej pozycji uplasowali się nasi zachodni sąsiedzi, u których sprzedaż artykułów spożywczych jest wyceniania obecnie na 239 mld EUR. Za cztery lata urośnie ona o 25 mld EUR, osiągając wartość 264 mld EUR. Tuż za Niemcami jest rynek francuski, który wart jest dziś 224 mld EUR, a w 2022 r. będzie to już 250 mld EUR.

— Wartość, jaką osiągnie rynek handlu artykułami spożywczymi w 2022 r. będzie odpowiadał za 16 proc. globalnych wydatków. Możemy spodziewać się, że szczególnie w Europie Wschodniej i Centralnej będzie rósł dynamicznie — mówi Wojciech Stramski. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy