Dyrektywy bez tajemnic: Procedury zawieszające

Mira Wszelaka
opublikowano: 30-09-2003, 00:00

Zastosowanie gospodarczej procedury celnej musi mieć uzasadnienie ekonomiczne dla gospodarki wspólnoty.

Procedury zawieszające oraz gospodarcze procedury celne odgrywają bardzo ważną rolę w działalności gospodarczej. Rozwiązania z kodeksu celnego obowiązującego w Polsce od 1998 r. były w niektórych obszarach dosyć restrykcyjne i zawężały swobodę kształtowania stosunków gospodarczych.

Przepisy wspólnotowego kodeksu są w części bardziej ogólne, co może dawać firmom większe możliwości, ale też powodować zawężającą interpretację organów celnych.

Skorzystanie z danej procedury wymaga uzyskania pozwolenia organu celnego, które jest udzielane jedynie osobom gwarantującym prawidłowy przebieg danej procedury i gdzie organy celne będą mogły zapewnić jej skuteczny dozór i kontrolę.

Polskie przepisy uzależniają objęcie towarów daną procedurą zawieszającą od złożenia zabezpieczenia mogącego powstać długu celnego oraz należności podatkowych. W Unii jest podobnie. Prawa i obowiązki osoby uprawnionej do korzystania z procedury gospodarczej mogą zostać przeniesione na inne osoby spełniające warunki korzystania z tej procedury.

Marek Szymański

ekspert PricewaterhouseCoopers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu