Dywersyfikacja dostaw gazu konieczna

Informacyjna Agencja Radiowa Polskiego Radia
opublikowano: 20-12-2005, 19:38

Większość posłów uważa, że Polska powinna poszukać innych niż rosyjskie źródeł dostaw gazu ziemnego. Parlamentarzyści odnieśli się w ten sposób do decyzji rosyjskiego koncernu Gazprom, który postanowił czterokrotnie podwyższyć ceny gazu sprzedawanego Ukrainie, jednocześnie Rojanie utrzymali na dotychczasowym poziomie stawki dla Białorusi.

Większość posłów uważa, że Polska powinna poszukać innych niż rosyjskie źródeł dostaw gazu ziemnego. Parlamentarzyści odnieśli się w ten sposób do decyzji rosyjskiego koncernu Gazprom, który postanowił czterokrotnie podwyższyć ceny gazu sprzedawanego Ukrainie, jednocześnie Rojanie utrzymali na dotychczasowym poziomie stawki dla Białorusi.

Zdaniem Wojciecha Jasińskiego z Prawa i Sprawiedliwości, ostatnimi decyzjami Rosja obala twierdzenie, że nie miesza spraw gospodarczych do polityki zagranicznej. W rzeczywistości Rosja traktuje stosunki gospodarcze instrumentalnie i zdaniem Jasińskiego, Polska powinna się przed tym zabezpieczyć. Nasz kraj musi robić wszystko, aby uniezależnić się od nacisków surowcowych. W przeciwnym razie, zdaniem posła, Rosja będzie próbowała wpływać na naszą politykę zagraniczną przez decyzje gospodarcze.

Wicemarszałek Sejmu Bronisław Komorowski z Platformy Obywatelskiej też uważa, że dostawy surowców są ważnym czynnikiem rosyjskiej polityki zagranicznej. Jego zdaniem, Polska może się znaleźć się w podobnej sytuacji, jak Ukraina. Komorowski zaznaczył jednocześnie, że nasz kraj ma podpisane wieloletnie umowy na dostawy gazu i nie kupuje go po zaniżonych cenach. Poza tym należymy do Unii Europejskiej, co zdaniem Komorowskiego utrudniłoby Rosji ewentualne naciski na Polskę.

Także Wojciech Wierzejski z Ligi Polskich Rodzin uważa, że dodatkowe źródło dostwaw gazu do Polski to konieczność.

O uniezależnieniu się w dostawach gazu Polska myślała już wsześniej. W 2001 rząd Jerzego Buzka podpisał umowę z Norwegami, kilka tygodni wcześniej podobny kontrakt parafowano z Danią.

Obecny minister gospodarki Piotr Woźniak zapowiadał, że do końca roku Polska będzie miała alternatywne do rosyjskiego źródło dostaw gazu. Punkt ten znalazł się też w expose premiera Kazimierza Marcinkiewicza.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Informacyjna Agencja Radiowa Polskiego Radia

Polecane