Dywidenda: podatek od zaliczek

Michał Hauszyld
13-11-2002, 00:00

Tydzień temu zostały przedstawione podstawowe problemy dotyczące wypłaty dywidendy w spółkach z o.o., również ewentualnych zaliczek

Brakuje przepisu ustawowo regulującego pobieranie zaliczki na podatek dochodowy od zaliczek na poczet dywidendy. Z przepisów ogólnych dotyczących przychodów podatkowych można wysnuć wniosek, że fakt wypłaty takiej zaliczki pociągnie za sobą konieczność odprowadzenia podatku na zasadach analogicznych do wypłaty dywidendy. Zaliczka stanowiłaby tu „inny dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych”.

Możemy też uznać, że ponieważ zaliczki na poczet dywidendy nie są wymienione w ustawach o podatkach dochodowych, nie podlegają opodatkowaniu. Prowadziłoby to do poboru podatku od wypłaconej zaliczki w momencie wypłaty dywidendy. Ponieważ wypłata dywidendy mogłaby nie nastąpić (została wypłacona zaliczkowo), a podatek pobierany jest w momencie jej wypłaty, to zabrakłoby prawnej i faktycznej podstawy do poboru podatku. Takie założenie naraziłoby jednak na spór z władzami skarbowymi, w którym te ostatnie miałyby argumenty wynikające z zasad ogólnych prawa podatkowego.

Autor tekstu, jest prawnikiem w warszawskiej kancelarii Siwek, Gaczyński i Partnerzy

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Hauszyld

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dywidenda: podatek od zaliczek