Działalność, spółka, jeden PIT liniowy

opublikowano: 04-10-2012, 00:00

Brak dochodów i strat z działalności zawieszonej, a potem zlikwidowanej, można rozliczyć z udziałami w innej spółce.

Jeżeli podatnik prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie i jest wspólnikiem spółki lub spółek niemających osobowości prawnej, to wybór opodatkowania jednolitą stawką 19 proc. dotyczy wszystkich jej form.

Na tę zasadę, wynikającą z art. 9a ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), powołała się podatniczka, która we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej pytała, jak powinna rozliczyć tegoroczne dochody w związku z likwidacją w czerwcu br. działalności zawieszonej od 2002 r. i wstąpieniem w styczniu 2012 r. jako wspólnik do spółki jawnej. Postawiła tezę, że wystarczy złożyć jedno zeznanie, z czym zgodził się dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, który wydał interpretację (sygn. IPTPB1/415-464/12-2/KSU) po analizie sytuacji podatniczki.

Osobista działalność gospodarcza była opodatkowana według zasad ogólnych, czyli skali podatkowej. Od jej zawieszenia nie przyniosła ani dochodów, ani strat — roczne dochody były wykazywane w PIT-36 z zerowym załącznikiem PIT/B. Na dzień likwidacji działalności podatniczka nie posiadała żadnego majątku z nią związanego. Jako wspólnik spółki jawnej wybrała podatek liniowy (19 proc.), nie zmieniając opodatkowania zawieszonej działalności.

Podatniczka uznała, że po likwidacji zawieszonej działalności może nadal rozliczać swoje dochody uzyskiwane w spółce jawnej w formie podatku liniowego, a zerowe przychody i koszty uzyskania przychodu z zawieszonej działalności ująć w załączniku PIT/B do zeznania rocznego PIT-36L za 2012 r. Uzasadniła to m.in. faktem, że w zlikwidowanej w czerwcu 2012 r., zawieszonej działalności nie wystąpiły w 2012 r. żadne zdarzenia gospodarcze powodujące powstanie dochodu bądź straty z działalności, a remanent likwidacyjny miał wartość zerową.

Organ podatkowy ocenił to stanowisko za prawidłowe, jak podkreślił, podatniczka będzie zobowiązana złożyć w obowiązującym terminie (do 30 kwietnia 2013 r.) zeznanie podatkowe o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w 2012 r. na druku PIT-36L, w którym powinna wykazać dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej indywidualnie oraz z tytułu udziału w spółce jawnej.

Jeżeli podatnik prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie i jest wspólnikiem spółki niemającej osobowości prawnej, to opodatkowanie jednolitą stawką 19 proc. dotyczy wszystkich jej form.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu