Działalność także dla twórców

PAP, DI
opublikowano: 06-03-2014, 00:00

Twórcy mogą w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej osiągać przychody z majątkowych praw autorskich i wybrać opodatkowanie 19-procentową stawką podatku.

— Twierdzenie, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyklucza możliwość uzyskiwania przychodów z majątkowych praw autorskich, w tym z tytułu odpłatnego zbycia tych praw, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jest nieuzasadnione — poinformowała Wiesława Dróżdż, rzeczniczka MF.

Ostatnio media informowały, powołując się na interpretacje podatkowe, że fiskus uznaje, iż przychód z autorskich prawa majątkowych nie może być uwzględniony w ramach działalności gospodarczej. Tym samym twórcy powinni skorygować deklaracje podatkowe. To samo dotyczyłoby ich kontrahentów.

Rzeczniczka zaznaczyła, że twórcy uzyskujący przychody z praw autorskich w ramach działalności gospodarczej mogą wybrać podatek liniowy. Interpretacje podatkowe niezgodne z przedstawionym stanowiskiem zostaną zmienione.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Działalność także dla twórców