Działy IT w chmurze obliczeniowej

MAŁGORZATA BIEŃKOWSKA Key Account Manager, Beyond.pl
opublikowano: 09-04-2014, 00:00

KOMENTARZ PARTNERA

Innowacje technologiczne w biznesie podporządkowane są zwiększeniu efektywności działania firmy i realizacji jej celów strategicznych. Wszyscy jesteśmy zgodni co do tego, że IT musi być przygotowane na to, iż biznes będzie stawiał coraz wyższe wymagania. W otoczeniu konkurencyjnej gospodarki, gdzie gotowość firmy do zmian i szybkość, z jaką wprowadza na rynek nowe produktu i usługi nie jest już wyróżnikiem, lecz warunkiem koniecznym, nikt nie chce słyszeć od działu IT, że czegoś nie da się zrobić.

Ciekawie w tym kontekście wyglądają wyniki prowadzonych w marcu badań ankietowych przedstawicieli branży. W ocenie pytanych najważniejszymi zaletami cloud computingu są zwiększenie dostępności aplikacji i systemów oraz zmniejszenie kosztów zarządzania infrastrukturą. 50 proc. ankietowanych menedżerów IT uważa, że chmura obliczeniowa przyspiesza wprowadzanie projektów informatycznych.

Przykładem udanego wdrożenia może być choćby współpraca Beyond.pl z liderem rynku ubezpieczeń Concordia Ubezpieczenia. Aby usprawnić pracę agentów terenowych i skrócić czas zawierania umów, Concordia wdrożyła System Obsługi Sprzedaży. Dzięki wykorzystaniu usług chmury obliczeniowej w Beyond.pl o jedną trzecią skrócono zakładany czas wdrożenia, rezygnując z długotrwałego wyboru sprzętu, ofertowania, przetargów, testów technologicznych i optymalizacji. Obecnie system oparty na chmurze obliczeniowej jest jednym z filarów przewag konkurencyjnych Concordia Ubezpieczenia. Z rozwiązania korzysta 12 tys. użytkowników i prawie 80 proc. polis wystawia się z wykorzystaniem tego systemu.

Inne przypadki jasno wskazują na wzrost znaczenia bardziej optymalnego z punktu widzenia zarządu firmy modelu chmury obliczeniowej nad zakupem sprzętu.

Przekłada się to na wyniki całej branży — światowe badania rynkowe przeprowadzone przez IBM wskazują, że zainteresowanie chmurą obliczeniową jako modelem infrastruktury wzrosło wśród CIO z 30 proc. w roku 2009 do 64 proc. w roku obecnym.

W świetle ciągłego dążenia do optymalizacji kosztów z jednej strony, a drugiej — kolejnych innowacyjnych trendów, z których każdy wymaga wsparcia technologicznego (wzrost znaczenia narzędzi telekonferencyjnych, BYOD czy Big Data), chmura obliczeniowa jawi się jako najrozsądniejsza decyzja biznesowa i infrastrukturalna. Decyzja, która gwarantuje elastyczność dopasowania, skalowalność pozwalającą na globalność działań sprzedażowych i szybkość wdrożenia dostosowaną do standardów rynkowych XXI wieku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAŁGORZATA BIEŃKOWSKA Key Account Manager, Beyond.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu