Dzięki spadkowi cen ropy giełdy w USA kończyły sesje wzrostami

16-08-2004, 22:04

Spadek cen ropy poprawił nastroje amerykańskich inwestorów. Zmniejszył obawy spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego. Dow Jones zakończył sesję 1,31 proc. wzrostem, Nasdaq zwyżkował na zamknięciu o 1,46 proc. Dobre wyniki liczących się spółek handlu detalicznego odebrano jako sygnał, że Amerykanie nie zamierzają ograniczać konsumpcji.

Kurs ropy spadł wyraźnie po wiadomości o zwycięstwie prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza w referendum, w którym głosowano odwołanie go ze stanowiska. Zmalały obawy ograniczenia dostaw ropy z tego kraju. Na zamknięciu sesji na NYMEX za baryłkę ropy z wrześniowych kontraktów trzeba było zapłacić 46,05 USD. Rano jej cena sięgała niemal 47 USD.

Dobrych nastrojów inwestorów nie popsuły poniedziałkowe dane makro. Wskaźnik aktywności sektora wytwórczego w regionie Nowego Jorku, New York Empire State Index, spadł nieoczekiwanie w sierpniu z 35,8 pkt. do 12,6 pkt. Ekonomiści prognozowali, że wyniesie 33 pkt. Pozytywnym sygnałem był jednak wyraźny wzrost subindeksu zatrudnienia.

Do poprawy nastrojów przyczyniły się w dużej mierze spółki handlu detalicznego. Kmart zakończył kwartał zyskiem, co nie udało się mu przed rokiem. Akcje trzeciej amerykańskiej sieci sklepów dyskontowych zdrożały o kilkanaście procent. Równie dobre wiadomości miał Lowe’s. Druga pod względem wielkości sieć sklepów z artykułami wyposażenia domów przedstawiła lepsze od rynkowych prognozy wyników kwartalnych. W górę poszły kursy największych rywali obu spółek, Wal-Mart i Home Depot.

Wśród spółek technologicznych wyraźnym wzrostem kursu wyróżniał się Corning, największego na świecie producenta szkła, z którego robione są płaskie ekrany telewizorów i monitorów. Popyt na jego akcje zaczął rosnąć po podwyższeniu ich rekomendacji do ‘kupuj’ przez analityków Needham & Co.

Inwestorzy znów kupują akcje Gateway. Niegdyś jeden z największych na amerykańskim rynku dystrybutor PC-tów zamknął w kwietniu swoją sieć sklepów. Poniedziałkowa zwyżka kursu Gateway to skutek informacji o uruchomieniu w tym tygodniu sprzedaży komputerów spółki w sklepach sieci CompUSA.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Dzięki spadkowi cen ropy giełdy w USA kończyły sesje wzrostami