Dzień pod znakiem odreagowania

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 19-03-2021, 10:21

Czwartkowy wzrost rentowności obligacji skarbowych w USA poskutkował odpływem kapitału z rynku akcyjnego, w konsekwencji którego technologiczny Nasdaq spadł o przeszło 3%, S&P500 o 1.5%, a Dow Jones o 0.5%.

Dziś oprocentowanie 10-latek spada poniżej 1.7%, co daje inwestorom na rynku akcyjnym chwilę wytchnienia, a notowania kontraktu terminowego na S&P 500 odbijają od 3900 pkt. Cały czas relatywnie lepiej, mimo opóźnień w szczepieniach na Starym Kontynencie względem USA, radzi sobie niemiecki Dax, ale jest to wynikiem trwających w tym tygodniu silnych wzrostów niemieckich producentów aut jak VW czy BMW, którzy zapowiedzieli, że będą przestawiać się na produkcję aut elektrycznych. W Europie mamy do czynienia z przedłużeniem się restrykcji, a Francja zdecydowała się na miesięczny lockdown Paryża. Wracając do rynku długu, który obecnie odgrywa największe znaczenie dla inwestorów, to choć w krótkim terminie wzrosty rentowności wprowadzają nerwowość na rynku, to jednak w długim horyzoncie perspektywa zakończenia pandemii i powrotu do normalności powinna wspierać ceny akcji. W taki scenariusz wpisuje się środowa konferencja po posiedzeniu Fed, na której Powell zwrócił uwagę, że patrząc szerzej na warunki finansowania pozostają one bardzo akomodacyjne w USA i władze monetarne nie mają jak na razie przestrzeni do działania.

Wydarzeniem wczorajszego dnia była silna wyprzedaż na rynku ropy naftowej, która sięgnęła 7% i sprowadziła notowania WTI do poziomu 60 USD za baryłkę. Trudno znaleźć bezpośrednie wytłumaczenie tego ruchu, zatem przyczyna wydaje się być złożona. Z jednej strony wydłużająca się perspektywa szczepień w Eurolandzie osłabia nadzieje na odbicie popytu, a z drugiej strony od dawna nie widzieliśmy większej korekty na tym rynku. Złoto cały czas stabilne w okolicy 1740 USD za uncję.

Zakończone dziś posiedzenie Banku Japonii okazało się zgodne z wczorajszymi przeciekami medialnymi i BoJ zdecydował się na rozszerzenie preferowanego przedziału wahań obligacji skarbowych, co wpisuje się w scenariusz stopniowej normalizacji polityki monetarnej i w niewielkim stopniu, ale jednak, umacnia jena. Kurs EURUSD pozostaje stabilny w okolicy 1.19, a puste już kalendarium makroekonomiczne w końcówce tygodnia nie powinno sprzyjać większym przetasowaniom na rynku walutowym. Dobrą passę utrzymuje dziś lira turecka po wczorajszej podwyżce stóp procentowych. Decyzja ta była wynikiem gwałtownego wzrostu cen ropy naftowej, która generuje ryzyko przyspieszenia presji inflacyjnej. Tamtejsze władze monetarne zobowiązały się do utrzymywania restrykcyjnej polityki monetarnej do czasu osiągnięcia celu inflacyjnego na poziomie 5%, co będzie miało miejsce nie wcześniej niż w 2023 roku.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane