Dzień w biznesie – 3 grudnia

Przegapiłeś wtorek? Pomagamy to nadrobić.

Pobierz raport "Dzień w Biznesie"

Wydarzenia dnia

Pozew za OFE
Tych, którzy nie chcą, by ich aktywa zostały przeniesione z OFE do ZUS, wesprze 10 prawników. Zaproponują politykom ugodę, a jeśli to nie pomoże — złożą pozew, do którego każdy będzie mógł się przyłączyć.
Więcej>>

Akcje Energi po co najmniej 17 zł
Zlecenia na akcje Energi w transzy instytucjonalnej, opiewające na mniej niż 17 zł prawdopodobnie nie zostaną zrealizowane - wynika z wypowiedzi trzech osób, zbliżonych do IPO koncernu.
Więcej>>

Polska najmniej skorumpowana w historii
Polska znalazła się na 38. miejscu pod względem wielkości Indeksu Postrzegania Korupcji, opracowanego przez Transparency International. W zestawieniu na 2013 rok, które omawia na swojej stronie internetowej Reuters, uwzględniono 177 państw.
Więcej>>

Bruksela może zgasić e-papierosy
Komisja Europejska wraca do pomysłu restrykcyjnej regulacji rynku. Branża protestuje, ale decyzje mogą zapaść bez jej udziału.
Więcej>>


Giełda
GPW nie oparła się wyprzedaży
Na warszawskiej giełdzie we wtorek bezapelacyjnie przeważali sprzedający. Główne wskaźniki i indeksy wszystkich segmentów rynku solidarnie straciły po ponad 1 proc. Z 1,1 proc. stratą WIG20 i tak nieźle wyglądał na tle niemieckiego DAXa, który stracił 1,9 proc. Największa przecena dotknęła sektor deweloperski. Jedyną branżą, której wskaźnik utrzymał się na plusie, była informatyka, głównie dzięki największej w WIG20 zwyżce Asseco Poland.

InterCars bessa nie grozi (ANALIZA TECHNICZNA)
Korekta w notowaniach spółki może być dobrą okazją do uzupełnienia jej akcji w portfelach, wynika z analizy technicznej. Kurs wybił się górą z długoterminowego kanału zwyżkującego. Jeżeli tylko nie powrócą do jego wnętrza, spodziewać się będzie można kontynuacji tendencji zwyżkującej w kolejnych miesiącach. Do uzupełnienia papierów InterCars w portfelu można wykorzystać spadki w okolice 187 zł, gdzie przebiega przełamane górne ograniczenie kanału.

Kanał zwyżkujący, widoczny na wykresie tygodniowym kursu  InterCars. Źródło danych: Bloomberg
Więcej>>


Waluty
Złoty stabilny mimo wyprzedaży
We wtorek złoty był stabilny, mimo kontynuacji wyprzedaży na warszawskiej giełdzie i rynku obligacji rządowych. Notowania krajowej waluty podążały więc w ślad za notowaniami na rynkach globalnych. Złotemu udało się wzmocnić w stosunku do dolara, jednak nadal tracił wobec euro i franka. Dla graczy z rynków walutowych kluczem będą posiedzenia władz monetarnych. W środę zakończy się posiedzenie polskiej RPP, a w czwartek Europejskiego Banku Centralnego. Analitycy nie oczekują żadnych zmian w polskiej polityce pieniężnej.


Z rynków

„Nigdy nie będziesz mógł inwestować jak Buffett”
Charyzmatyczny inwestor zawdzięcza swoje wyniki na tyle wyszukanej strategii, że jest ona nie do powtórzenia dla inwestora indywidualnego, wynika z badania opublikowanego przez ośrodek NBER. Jak z niego wynika, Warren Buffett osiąga swoje zyski, inwestując w „nudne” spółki, ale „podrasowuje” wyniki, korzystając z taniej i pewnej dźwigni finansowej. Jego wehikuł inwestycyjny utrzymuje przeciętną dźwignię sięgającą aż 1,6 do 1. Tanie pozyskanie finansowania umożliwia mu rating AAA oraz możliwość korzystania z kapitału ze składek ubezpieczonych.
Więcej>>

Cukier najtańszy od 3 lat
Cena cukru spadła najniżej od trzech lat pod wpływem rosnących oczekiwań na jego zwiększony eksport z Indii.
Więcej>>


Dziś przegapiłeś, ale nie przegap jutro (KALENDARIUM)
Rada zostawi stopy bez zmian
Jutro dzień publikacji odczytów PKB. Ostateczne statystyki za trzeci kwartał podadzą m.in. strefa euro, Węgry, Czechy i Australia. Zbierze się także RPP, jednak analitycy nie spodziewają się zmian stóp procentowych. Istotne okazać się powinny odczyty wskaźników koniunktury w usługach dla Chin, strefy euro i Wielkiej Brytanii. Analitycy spodziewają się lekkiego wyhamowania w dwóch ostatnich. Tymczasem raport ADP powinien wskazać na stworzenie w USA w listopadzie 173 tys. miejsc pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Dzień w biznesie – 3 grudnia