Ranking światowej korupcji: Polska najlepiej w historii

opublikowano: 03-12-2013, 08:17

Polska znalazła się na 38. miejscu pod względem wielkości Indeksu Postrzegania Korupcji, opracowanego przez Transparency International. W zestawieniu na 2013 rok, które omawia na swojej stronie internetowej Reuters, uwzględniono 177 państw.

Wartość wskaźnika dla Polski wynosi 60 (rok wcześniej 58) wobec 91 dla zajmujących pierwsze dwie pozycje w zestawieniu Danii i Nowej Zelandii. Znajdujące się na samym dole tabeli Afganistan, Korea Północna i Somalia mają 8.

Zobacz więcej

źródło: cpi.transparency.org/cpi2013/results

Tuż poniżej Polski, na 40. miejscu znalazła się Hiszpania, która spadła aż o 10 miejsc w zestawieniu. Większy od niej spadek zanotowała jedynie pogrążona w wojnie domowej Syria. Transparency International tłumaczy obniżenie pozycji Hiszpanii ujawnionymi skandalami dotyczącymi rządzącej krajem centroprawicy, a także doniesieniami dotyczącymi hiszpańskiej rodziny królewskiej.

W ubiegłym roku Polska zajmowała 41. miejsce w zestawieniu.  W 2002 r. zajmowaliśmy miejsce 45. Później nastąpiła huśtawka: w czasie rządów SLD i przy okazji „afery Rywina” zaliczyliśmy potężny spadek — do 70. miejsca w zestawieniu w najgorszym 2005 r. Z indeksem wynoszącym 3,4 na 10 możliwych Polska znalazła się na korupcyjnej liście w towarzystwiem.in. Egiptu, Lesotho, Burkina Faso i Syrii. Potem zaczęła się mozolna, ale nieprzerwana wspinaczka — w 2010 r. sytuacja poprawiła się na tyle, że Polskę sklasyfikowano na 41. miejscu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu