Dzień, w którym WIG20 się skurczył

Paweł Cymcyk, Analityk A-Z Finanse
opublikowano: 02-10-2009, 08:49

Wczorajszy dzień był bez wątpienia wyjątkowy. Dotyczy to zarówno polskiego rynku jak i wydarzeń na amerykańskiej sesji.

Na GPW niezwykłość polegała na przejęciu przez byki inicjatywy już na samym początku i wyniesieniu WIG20 na ponad jedno procentowe wzrosty przy solidnych obrotach. Nie to było jednak dziwne, ale sposób w jaki popyt działał. Gracze skupili się głównie na handlu PKO BP, którego kurs  rósł niemal 5 procent, chociaż  na tą chwilę nie było wiadomo nic o nowej emisji akcji.
Co więcej WIG20 w trakcie dnia nie reagował na żadne osłabienia zachodnich parkietów i spokojnie indeks utrzymywał wzrosty.

Prawie wszystkie publikowane wczoraj dane makro miały drugorzędne znaczenie. Dotyczy to zwłaszcza lepszego od prognoz raportu Challengera oraz tygodniowej liczby nowych bezrobotnych w USA. Pozytywnym sygnałem mogły być dane o dochodach i wydatkach Amerykanów, które wzrosły, a to jest dobry sygnał, bo daje nadzieję, że konsumpcja w najbliższym miesiącu nie będzie się zmniejszać. Istotny okazał się opublikowany w samej końcówce naszej sesji indeks ISM dla przemysłu w Stanach. Był gorszy od prognoz i wyniósł 52,6 pkt. To negatywne zaskoczenie przełożyło się na pogłębienie minusów na zachodzie, ale absolutnie nie miało znaczenia dla krajowego parkietu. Profilaktycznie warto wspomnieć, że najważniejsze jest, że indeks utrzymał się powyżej 50 pkt. co wciąż oznacza rozwój gospodarczy.

Największe cuda działy się na koniec sesji.  Kurs PKO BP niepodziewanie stracił całą 5 proc. zwyżkę i spadł jak kamień rzucony  w przepaść. W tym samym czasie niespodziewanie pojawił się popyt na akcje wszystkich spółek z WIG20 poza PKO BP. Najlepiej wynik takiego zachowania widać było po fiksingu. Obrót się istotnie zwiększył, a aż osiem spółek z WIG20 wzrosło o ponad 5 proc. Stracił tylko PKO BP. Takie zachowanie było zaskakujące, ale fakt, że największy bank podaje kluczowe informacje o cenie nowych akcji po sesji i to dopiero wieczorem całkowicie to tłumaczy.

W atmosferze walki na największych spółkach, małe i średnie były prawdziwą oazą spokoju. mWIG40 i sWIG80 praktycznie się nie zmieniły, a dzięki nagłym zmianom w WIG20 pomimo spadków największego banku indeks zyskał aż 2,9 proc.

Dzisiejsza sesja nie będzie już tak ciekawa, bo PKO zostanie wyłączone z WIG20 i patrząc na wczorajszą końcówkę powinien stracić kilka procent, ale nie będzie to miało wpływu na rynek, bo największe ruchy kapitału już się dokonały. Przecena w USA będzie skłaniać do spadków, ale obraz dnia może (ale nie musi) zmienić jeszcze raport o amerykańskim rynku pracy. Należy zakładać, że dane będą gorsze od prognoz, ale jeżeli mimo to uda się wypracować wzrosty to kolejny tydzień będzie wyjątkowo dobry. Spadek potwierdzi, że nadzieje na dalsze wzrosty są już bardzo małe.

Paweł Cymcyk, Analityk A-Z Finanse

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Cymcyk, Analityk A-Z Finanse

Polecane