Dziesięcioletnie maksimum na dolarze

Karolina Bojko-Leszczyńska, EFIX Dom Maklerski S.A.
13-03-2015, 15:16

Notowania USD/PLN ustanowiły dziś nowe, dziesięcioletnie maksima, a aprecjacja dolara amerykańskiego wyhamowała po danych o inflacji producenckiej z największej światowej gospodarki, gdy okazało się że w lutym mieliśmy tam już deflację.

Spadające ceny mogą przełożyć się na odsunięcie w czasie oczekiwanej w tym roku podwyżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną.

USD/PLN

Inwestorzy walutowi nie zwracają uwagi na wykupienie oglądane na wskaźniku RSI na notowaniach USD/PLN w ujęciu dziennym, ani na negatywne dywergencje na tym wskaźniku w ujęciu intra. Notowania tej pary ustanowiły dziś nowe maksima, ostatni raz na tych poziomach kurs oglądaliśmy w maju 2004 roku (3,9385). Potwierdza to ostatecznie sforsowanie szczytu z 2009 roku i otwiera drogę do okolic 3,98 gdzie wypada równość obecnej fali w górę z czerwca 2014 z tą ukształtowaną od kwietnia 2011 do czerwca 2012.

EURPLN

Odbicie na notowaniach EUR/PLN dotarło dziś ponownie do poziomu linii trendu spadkowego z genezą 11 lutego br. i opór ten został pozytywnie przetestowany (4,16). Po tej obronie kurs ruszył w kierunku południowym, ale skala cofnięcia jest niewielka. Kurs tej pary w dalszym ciągu porusza się w średnioterminowym trendzie spadkowym, a każde dotarcie do linii trendu poprowadzonej po maksimach z ostatnich tygodniu powoduje uaktywnienie inwestorów wymieniających euro na złotego. Tym samym ani sygnały głębszej korekty wzrostowej, ani tym bardziej zmiany trendu nie zostały wygenerowane na tej parze.

Notowania tej pary od 11 lutego budują kanał spadkowy, a od ponad tygodnia poruszają się pomiędzy górnym ograniczeniem tego kanału i poziomem 4,1140. Zejście poniżej minimów z tego tygodnia (4,1140) i wybicie ze wspomnianej formacji dołem będzie sygnałem kontynuacji ruchu w dół w perspektywie najbliższych tygodni,przynajmniej do poziomu 4,0260 (dołek z sierpnia 2012 i trzyletnie minima).

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Bojko-Leszczyńska, EFIX Dom Maklerski S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Dziesięcioletnie maksimum na dolarze