Dziś giełdowy debiut kosmicznej spółki miliardera

opublikowano: 28-10-2019, 09:13

Virgin Galactic, pierwsza spółka turystyki kosmicznej, za którą stoi sir Richard Branson, wejdzie w poniedziałek na giełdę w Nowym Jorku.

Virgin Galactic wejdzie na NYSE poprzez fuzję z pochodzącą z Krzemowej Doliny spółką giełdową Social Capital Hedosophia. Spółka Bransona uzyskała dzięki transakcji 800 mln USD, które mają pozwolić jej na wysłanie pierwszych klientów na wycieczkę w kosmos już w 2020 roku.

Sir Richard Branson
Zobacz więcej

Sir Richard Branson fot. Bloomberg

- Wprowadzenie spółki na giełdę otworzy możliwości dla większej liczby inwestorów, otworzy możliwości dla tysięcy nowych astronautów – podkreślał Branson.

W piątek akcje Social Capital Hedosophia drożały o 11 proc. w oczekiwaniu na poniedziałkowy debiut nowej spółki.

Działający od 2004 roku Virgin Galactic wyprzedza w wyścigu o wysłanie w kosmos pierwszego turysty dwóch najpoważniejszych konkurentów: SpaceX Elona Muska i Blue Origin Jeffa Bezosa. Spółka liczy na to, że już w przyszłym roku będzie mogła zrealizować 16 podróży w kosmos z turystami. W 2023 roku miałoby być już 270 takich wycieczek, co dałoby ok. 600 mln USD przychodów i ponad 430 mln USD zysku.

Virgin Galactic informowało, że jak dotąd ok. 600 osób zdecydowało się wpłacić zaliczkę na poczet 90 minutowej wycieczki w kosmos, za którą trzeba zapłacić ok. 250 tys. USD od osoby.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy