Dziś ostatni dzień na grudniowy PIT

opublikowano: 19-01-2020, 22:00

Zapomnieli przedsiębiorcy, zapomnieli urzędnicy — że nastąpiła zmiana rozliczenia zaliczki podatkowej za ostatni miesiąc 2019 r.

Uwaga! 20 stycznia to ostatni dzień na terminowe rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) za grudzień 2019 r., o czym wielu przedsiębiorców zapomniało lub o tym nie wie — podobnie jak pracownicy niektórych urzędów skarbowych. Tymczasem spóźnienie z zapłatą tej zaliczki grozi karnymi odsetkami. 20 stycznia jest obecnie jedyną datą na rozliczenie z fiskusem zaliczek podatkowych od dochodów z działalności gospodarczej za ostatni miesiąc lub kwartał (jeśli podatnik w takim trybie odprowadza PIT) poprzedniego roku. To w zasadzie taka sama reguła jak przy opłacaniu zaliczek w trakcie roku podatkowego — należy je regulować do 20 dnia następnego miesiąca (lub odpowiednio — kwartału). Tak jednak nie było zawsze. Kiedyś grudniowy PIT należało odprowadzać razem z podatkiem za listopad. Potem ten termin przesunięto, wyznaczając wspomniany dzień 20 stycznia i zarazem dając przedsiębiorcom wybór, czy jednocześnie złożą roczne zeznanie, czy wywiążą się z tych obowiązków osobno. Z takiej możliwości można było skorzystać jeszcze rok temu.

Zgodnie z przepisami przed rokiem przedsiębiorca mógł, ale nie musiał odprowadzić zaliczki grudniowej za 2018 r. do 20 stycznia 2019 r., a nawet do 21 stycznia, ponieważ termin na PIT wypadł wówczas w niedzielę. Podatnik miał prawo jej wtedy nie wpłacić, jeżeli przed upływem tej styczniowej daty złożył roczne zeznanie (nie czekając do 30 kwietnia) i w konsekwencji rozliczył podatek wynikający z deklaracji za cały 2018 r. Ustawodawca zniósł tę możliwość, pozostawiając tylko jeden wymóg — regulowania podatku za ostatni w roku miesiąc lub kwartał do 20 stycznia. Tę zmianę uchwalona dawno, nowelizacją z 4 października 2018 r. Wiele osób o niej zapomniało, a niektórzy są wprowadzani w błąd przez przedstawicieli skarbówki. Według naszych informacji w niektórych urzędach skarbowych przedsiębiorcom nadal doradza się np. złożenie rocznego PIT do 20 stycznia, aby nie wpłacać grudniowego podatku, mimo że w tym roku zeznania za 2019 r. należy przesyłać dopiero od 15 lutego. Przekazane wcześniej zostaną uznane za złożone 15 lutego i dopiero od tego dnia fiskus będzie odliczał ustawowy czas na zwrot nadpłaty wynikającej z rozliczenia. To także nowość, wprowadzona tą samą wspomnianą nowelą.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w firmie inFakt, potwierdza, że zapanował chaos i wiele osób prowadzących biznes nie jest świadomych, że dziś muszą wywiązać się zaliczkowego obowiązku. Jego zdaniem na brak tej wiedzy z dużym prawdopodobieństwem miał wpływ długi czas, jaki upłynął od uchwalenia zmian do ich wprowadzenia w życie. W ustawie nowelizującej stwierdzono, że te nowe zasady należy stosować do dochodów uzyskanych w 2019 r.

Piotr Juszczyk przypomina jednocześnie, że od 1 stycznia PIT (także CIT i VAT) wpłaca się na indywidualne mikrorachunki podatkowe przypisane każdemu podatnikowi. Również zaliczka za grudzień 2019 r. powinna być tam przelana. Dotyczy to także należności za lata wcześniejsze, np. gdy przedsiębiorca złoży teraz korektę podatku za 2018 r.

Mikrorachunek podatkowy służy tylko do wpłat podatku. Należne zwroty, np. nadpłat, będą realizowane na dotychczasowych zasadach, czyli np. przelewane na zwykłe konta bankowe podatników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu