Dziś ostatni dzień na rozliczenie PIT

  • PAP
opublikowano: 30-04-2019, 14:46

Wtorek jest ostatnim dniem na wysłanie i rozliczenie PIT-a za 2018 r., do tej pory ponad 15 mln osób zrobiło to przez system e-Deklaracje bądź Twój e-PIT - poinformował PAP we wtorek rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów Paweł Jurek.

"Jak dotąd za pośrednictwem kanałów elektronicznych, przez system e-Deklaracje i poprzez usługę Twój e-PIT rozliczyło się ponad 15 mln osób, czyli zdecydowana większość podatników PIT" - powiedział Jurek. Przypomniał, że podatek dochodowy od osób fizycznych płaci około 25 milionów osób, choć - jak zaznaczył - część z nich to emeryci i renciści, których rozlicza organ rentowy. Dla porównania w zeszłorocznej akcji rozliczenia za 2017 r. drogą elektroniczną wysłano około 11,4 milionów różnych deklaracji PIT.

Zobacz więcej

Podatki, PIT

WM, Puls Biznesu

Rzecznik zapewnił, że system działa stabilnie - we wtorek nie jest tak obciążony, jak w poniedziałek, kiedy zainteresowanie było dużo większe. Jurek zachęca do skorzystania usługi Twój e-PIT, w ramach której administracja przygotowała rozliczenia osób składających PIT-37 i PIT-38. Podatnik może w systemie sprawdzić swoje rozliczenie, zaakceptować je, zmienić, nie zrobić nic, bądź odrzucić (w przypadku odrzucenie deklaracji trzeba się rozliczyć indywidualnie).

"Wtorek jest ostatnim dniem na rozliczenie PIT, także za pośrednictwem Twojego e-PIT-a. Od środy będzie można dokonywać korekt rozliczeń przygotowanych i automatycznie uwzględnionych przez administrację skarbową" - poinformował.

Zdaniem rzeczniczki prasowej Izba Administracji Skarbowej w Poznaniu Małgorzaty Spychały-Szuszczyńskiej ten rok będzie rekordowy, jeżeli chodzi o zainteresowanie podatników elektronicznym PIT-em.

"W przypadku niektórych wielkopolskich urzędów skarbowych zeznania elektronicznie stanowią ponad 90 proc. wszystkich złożonych formularzy PIT" - poinformowała rzeczniczka we wtorkowym komunikacie.

Przypomniała, że w tym roku podatnicy, którzy rozliczają się na formularzach PIT- 37 i PIT-38 nie muszą się stresować, że nie zdążą z rozliczeniem PIT. Administracja skarbowa automatycznie przygotowała dla nich deklarację PIT w ramach nowej usługi Twój e-PIT. Podatnik, na stronie www.podatki.gov.pl, może sprawdzić lub zmienić swoje rozliczenie.

Jeśli nie skorzysta z usługi i nie wyśle zeznania, ani nie rozliczy się w żaden inny sposób, wówczas po 30 kwietnia przygotowane dla niego zeznanie zostanie automatycznie uznane za złożone. Znaleźć je będzie można w sekcji "Złożone dokumenty". W takiej sytuacji podatnik nadal będzie mieć jednak dostęp do usługi, gdzie po zalogowaniu będzie mógł np. zobaczyć swojego PIT-a, a w razie potrzeby złożyć korektę.

Jeśli z automatycznie zaakceptowanego zeznania podatkowego będzie wynikać niedopłata podatku – podatnik do 31 maja otrzyma o tym informację z urzędu skarbowego. Będzie mieć 7 dni od dnia jej doręczenia, aby wpłacić odpowiednią kwotę na konto urzędu skarbowego.

"Jeśli zaś z zeznania będzie wynikać nadpłata podatku, to skrócony dla elektronicznych zeznań termin do zwrotu, wynoszący maksymalnie 45 dni, będzie liczony od 1 maja br." - napisano w komunikacie.

Dodano, że na wstępnie przygotowane rozliczenie w ramach usługi Twój e-PIT podatnicy rozliczający się na innych formularzach (np. PIT-36, PIT-36L czy PIT-28) mogą liczyć już od przyszłego roku.

1cae78be-dad3-11e9-8a34-2a2ae2dbcce4
Polityka gospodarcza
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE
Polityka gospodarcza
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy