Dziś ostatni dzień zapisów na PZU

DI
opublikowano: 28-04-2010, 12:24

Kończą się zapisy na akcje PZU. Brokerzy przeżywają najazd klientów. Zapytaliśmy ich, na co liczą.


- Zainteresowanie przeszło nasze oczekiwania. Zapisy na akcje ubezpieczyciela może złożyć nawet ponad 300 tys. inwestorów indywidualnych. W naszych placówkach zainteresowanie jest tak duże, że wydłużamy godziny pracy i wszystkie wolne moce kierujemy do obsługi tej oferty - mówi Marek Jaczewski, główny specjalista ds. IPO w Biurze Maklerskim Banku BGŻ.

Biura robią co mogą by sprostać olbrzymiemu zainteresowaniu klientów.

- Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych klientów także w sobotę otworzyliśmy nasze placówki - informuje Jacek Stąpała, dyrektora do obsługi maklerskiej BM Alior Banku.

Możliwa redukcja

W ofercie dla drobnych inwestorów znajduje się 7,75 mln akcji. Taka ilość maksymalnie może zaspokoić popyt 211 tys. osób (w tym także związanych z PZU). Jednak pula przewidziana dla drobnych inwestorów może okazać się niewystarczająca.

- Tworzą się kolejki. W związku z tym coraz bardziej realna wydaje się redukcja zapisów. Maksymalne zapisy na 30 akcji mogą zostać zredukowane o 20-30 proc. - ocenia Mirosław Saj z BM DnB Nord.

Przedstawiciele biur maklerskich podkreślają, że na akcje PZU zapisują się klienci, którzy nie posiadali jeszcze rachunków maklerskich.

- Powinniśmy pobić rekordy nowych rachunków. Do poniedziałku otworzyliśmy około 1,65 tys. kont. Ma to związek z konstrukcją oferty z której wynika, że indywidualni inwestorzy mogą zapisywać się maksymalnie na 30 akcji. To powoduje, że inwestorzy zgłaszają się do biur całymi rodzinami - zaznacza Marek Jaczewski.

Nowe rekordy

Z szacunków brokerów wynika, że dzięki ofercie PZU biura maklerskie mogą wzbogacić się o 50-100 tys. nowych kont.

- Od pierwszego dnia, kiedy rozpoczęły się zapisy na akcje PZU, zainteresowanie jest bardzo wysokie. Codziennie. Można szacować, że w wszystkich biurach maklerskich przybędzie ponad 50 tys. nowych rachunków, a liczba klientów, którzy w sumie złożą zapisy w ofercie na akcje ubezpieczyciela, może wahać się od 200 do 300 tys. - podkreśla Roland Paszkiewicz, dyrektor biura analiz CDM Pekao.

Przedstawiciele BM Alior Banku szacują, że w czasie trwania zapisów na akcje PZU biurom przybędzie około 100 tys. nowych rachunków.

- Od początku trwania oferty otworzyliśmy już ponad 7,9 tys. nowych rachunków. Zakładamy, że do końca zapisów uda nam się uruchomić blisko 10 tys. nowych kont. Przy okazji oferty PGE udało nam się uruchomić 2,7 tys. nowych rachunków, co było najlepszym wynikiem na rynku - dodaje Jacek Stąpała.

Kolejna lekcja

Zdaniem Rolanda Paszkiewicza duże pole do popisu przy okazji oferty PZU mają bankowi brokerzy.

- Mają one szansę przyciągną do siebie klientów banków, którzy jeszcze nie byli związani z giełdą i spróbować na trwałe związać ich z rynkiem. Najpierw przez rynek pierwotny, później wtórny - podkreśla Roland Paszkiewicz.

Duże zainteresowanie ofertą sugeruje, że zakończy się ona sukcesem. Jednak nie była ona wolna od mankamentów. Wydaje się, że chociażby kolejek można było uniknąć.

- W przyszłości, przy kolejnych ofertach, rekomendowałbym wydłużenie terminu zapisów do pełnych dwóch tygodni, by uniknąć kolejek. Po drugie - zastanowiłbym się nad podniesieniem limitu. Może dobrym rozwiązaniem byłoby ustalenie, że akcje można za około 100 tys. zł - ocenia Marek Jaczewski.

W ofercie PZU indywidualni inwestorzy mogą złożyć zapis maksymalnie na 30 akcji. Wartość takiego pakietu, przy maksymalnej cenie dla drobnych graczy (312,5 zł) to 9375 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dziś ostatni dzień zapisów na PZU