Dziś Światowy Dzień Nutelli

AD
05-02-2013, 13:54

Miłośnicy najpopularniejszego smarowidła świata świętują dziś Międzynarodowy Dzień Nutelli. Tymczasem sprzedaż orzechowego kremu opiera się kryzysowi nawet w rodzimej Italii.

Wprawdzie zyski Ferrero, włoskiego producenta kremu spadły z uwagi na wzrost cen surowców, z których robi Nutellę, to jego sprzedaż w 2012 r. wzrosła o 2,8 proc. - donosi brytyjski Italy Magazine. Rodzina Ferrero to według Forbesa najbogatszy klan we Włoszech. Jej majątek wyceniany jest na 19 mld USD.

Smak Nutelli jest oparty na smaku turyńskiego kremu Gianduja, który swoją nazwę wziął od imienia karnawałowej lalki, symbolizującej Piemontczyka (FOT. Bloomberg)
Zobacz więcej

Smak Nutelli jest oparty na smaku turyńskiego kremu Gianduja, który swoją nazwę wziął od imienia karnawałowej lalki, symbolizującej Piemontczyka (FOT. Bloomberg)

Przygotowywany z orzechów laskowych, czekolady, cukru i oleju krem jest produkowany przez rodzinną firmę Ferrero od 1949 r. Pierwotnie nazywał się "Supercrema Gianduja", ponieważ jego smak to smak wynalezionego jeszcze w czasach napoleońskich w Turynie kremu Gianduja. Nazwa Nutella pojawiła się na rynku dopiero w 1967 r.

Świętowany 5 lutego Światowy Dzień Nutelli został ustanowiony w 2007 r. przez dwójkę amerykańskich pisarzy mieszkających we Włoszech: Sarę Rosso i Michelle'a Fabio. Czczony jest najczęściej w międzynarodowej blogosferze, która prześciga się w umieszczaniu przepisów kulinarnych na potrawy zawierające Nutellę lub na stworzenie słynnego kremu w domowych warunkach.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AD

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Dziś Światowy Dzień Nutelli