Dziś w Pulsie: Inspekcja bezprawnie karze przewoźników

Przemek Barankiewicz
08-11-2002, 07:07

Prawnicy twierdzą, że nakładanie kar finansowych na przewoźników drogowych jest niezgodne z Konstytucją. Przedstawiciele branży grożą blokadą dróg, jeżeli przepisy nie zostaną poprawione, a kary zmniejszone. Główny inspektor transportu drogowego podchodzi do zarzutów ze zrozumieniem i zapowiada nowelizację ustawy.

Przedstawiciele inspekcji transportu drogowego szumnie informowali o swoich sukcesach w wyłapywaniu i karaniu wysokimi mandatami firm transportowych. Inspektorzy wyruszyli na drogi 1 października 2002 r. W ciągu miesiąca skontrolowali ponad 4 tysiące pojazdów (3,6 tys. krajowych, 570 zagranicznych), wydali prawie 1,3 tys. decyzji o karach na łączną kwotę 4 mln zł. W całości zasili ona budżet państwa.

Jednak wszystko wskazuje na to, że przewoźnicy karani są na podstawie przepisów wydanych niezgodnie z Konstytucją, czyli bezprawnie. Tak twierdzą prawnicy z renomowanych warszawskich kancelarii prawnych.

Chodzi o to, że całkowity katalog czynów zabronionych i grożące przewoźnikom kary nie zostały określone w ustawie, co nakazuje Konstytucja, ale w rozporządzeniu ministra infrastruktury.

— Sprawę powinien zbadać Trybunał Konstytucyjny — mówi prawnik ze znanej stołecznej kancelarii prawnej.

Jeśli Trybunał Konstytucyjny (TK) stwierdzi, że doszło do złamania Konstytucji, to ukarani przewoźnicy będą mogli domagać się zwrotu pieniędzy.

Od 1 stycznia 2002 r. obowiązuje ustawa o transporcie drogowym. Jej art. 92 ust. 1 określa jedynie bardzo ogólne kategorie naruszeń przepisów. Ustęp 2 tego artykułu zawiera delegację ustawową dla ministra infrastruktury do wydania rozporządzenia szczegółowo, określającego czyny zabronione w transporcie i grożące za nie konkretne kary pieniężne. Minister wydał takie rozporządzenie. Obowiązuje od 8 sierpnia 2002 r.

— Została naruszona Konstytucja przez przekazanie ministrowi kompetencji do ustalania kar. Delegacja i rozporządzenie są niekonstytucyjne. Tylko ustawa możne ograniczać prawa i wolności obywateli. Mówi o tym art. 31 ust. 3 Konstytucji — alarmuje nasz informator.

TK w wyroku z 23 października 1995 r. orzekł : „rozporządzenie ma wykonywać ustawę a zatem konkretyzować jej przepisy, a nie uzupełniać ją w sposób samoistny, regulując kwestie pominięte przez ustawodawcę”(sygn. K. 4/95).

25 maja 1998 r. trybunał orzekł: „(...) parlament nie może w dowolnym zakresie cedować funkcji prawodawczych na organy władzy wykonawczej” (sygn. U 5/97).

W opisywanej sprawie ustawa upoważniła jednak ministra do stworzenia w rozporządzeniu szerokiej listy czynów zabronionych w transporcie wraz z określeniem kar finansowych. To upoważnienie prawnicy uznają za sprzeczne z Konstytucją.

Gdyby trybunał orzekł, że rzeczywiście Konstytucja została złamana, to art. 92 ust. 2 ustawy (delegacja dla ministra) stanie się nieważny. W konsekwencji kary nakładane na podstawie taryfikatora będą mogły być kwestionowane przez ukaranych i w efekcie uchylone.

Więcej przeczytasz w piątkowym "Pulsie Biznesu". Zapraszamy do lektury!

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dziś w Pulsie: Inspekcja bezprawnie karze przewoźników