Dziś wielka aukcja 20-latek

Grzegorz Maliszewski
opublikowano: 11-09-2002, 00:00

Wczorajsza sesja na rynku papierów skarbowych miała wyjątkowo spokojny przebieg. Obroty były niskie, małą aktywność wykazywali inwestorzy zarówno krajowi, jak i zagraniczni. W ciągu dnia zmiany cen obligacji były niewielkie, jednak w stosunku do poniedziałkowego zamknięcia zanotowano ich nieznaczny spadek. Mniejszą aktywność inwestorów wyjaśnić można brakiem danych makroekonomicznych oraz poniedziałkowymi informacjami o większej niż oczekiwano podaży obligacji 20-letnich i weryfikacji przez rząd prognozy wzrostu gospodarczego w przyszłym roku. Niska wiarygodność nowej prognozy zwiększa niepewność co do obniżki stóp już we wrześniu. Na zakończenie wczorajszych notowań rentowność obligacji 2-letnich wyniosła 7,28 proc., 5-letnich 7,15 proc., natomiast 9-letnich 6,84 proc.

Dzisiaj uwaga inwestorów koncentrować się będzie na drugim w historii przetargu obligacji 20-letnich (WS0922). Pomimo większej niż oczekiwano podaży (1 mld zł) Ministerstwo Finansów nie powinno mieć problemów ze sprzedażą całej oferty. Spore zainteresowanie przetargiem może przełożyć się na poprawę nastrojów na rynku wtórnym. Jednak aktywność inwestorów może być powstrzymywana przez niepewność związaną z pierwszą rocznicą ataków terrorystycznych na Nowy Jork.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Maliszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dziś wielka aukcja 20-latek