E-firmy z długami

opublikowano: 07-07-2019, 22:00

Sklepy internetowe mają pełne ręce pracy, ale wiele z nich boryka się z problemami finansowymi. To efekt zatorów płatniczych.

Na zamknięciu sklepów w niedziele korzysta przede wszystkim branża e-commerce. Świadczy o tym m.in. dynamiczny wzrost liczby nowo uruchamianych e-sklepów. Polski rynek sprzedaży internetowej urósł w ubiegłym roku o 1,8 tys. podmiotów, osiągając liczbę ok. 31 tys. W całym 2018 r. zarejestrowanych zostało prawie 6,9 tys. nowych sklepów, a wykreślono 5 tys. — wynika z danych wywiadowni Bisnode Polska.

Jednak mimo szybkiego rozwoju wiele e-sklepów ma problemy finansowe. W drugim półroczu 2018 r. zaległości e-commerce wzrosły prawie o jedną czwartą do 157 mln zł — wynika z danych Rejestru Dłużników BIG Info Monitor i Biura Informacji Kredytowej (BIK). E-handel nie radzi sobie przede wszystkim ze spłatą kredytów. Coraz więcej sklepów niepłacących w terminie trafia do rejestru dłużników za nieregulowanie faktur wystawianychprzez kontrahentów. Mowa tu głównie o płatnościach za telefon, internet, media oraz wynajem lokalu.

— Aby utrzymać firmę, przedsiębiorcy potrzebują od zaraz pieniędzy, które mogą przeznaczyć na wybrane przez siebie cele — podkreśla Alexander Beresford, zarządzający marketingiem w Finiacie, spółce oferującej faktoring i pożyczki.

Jego zdaniem sytuację e-sklepów poprawiłoby położenie nacisku na automatyzację — dla małych firm działających w sieci wygeneruje to oszczędności. Sektor e-commerce stoi obecnie przed wyzwaniami związanymi z rozwojem platform technologicznych, narzędzi obsługi klienta i współpracy z podmiotami zewnętrznymi. Do największych z nich należy racjonalizacja kosztów logistycznych — czyli zmniejszenie kosztów obsługi wysyłki towaru.

— Spółki z sektora e-commerce inwestują w rozwój, ale mają problem z udźwignięciem finansowych zobowiązań. W efekcie rośnie liczba dostawców usług i towarów dla sklepów internetowych, które nie dostają płatności na czas — komentuje Alexander Beresford.

bc64433c-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy