E-kantory wciąż nieuregulowane prawnie

Sylwia Wedziuk
opublikowano: 28-01-2018, 22:00

Firmom trudno przekonać się do wymiany walut przez internet. Głównie z powodu braku odpowiednich przepisów.

Ponad 70 proc. firm uważa, że najbezpieczniej jest wymieniać waluty w bankach i instytucjach płatniczych. Znacznie mniej spółek wierzy, że bez ryzyka można to robić także za pośrednictwem e-kantorów (18 proc.) — wynika z ankiety, którą wśród swoich klientów przeprowadziła Akcenta, instytucja płatnicza. Zdaniem Radosława Jaremy, dyrektora polskiego oddziału Akcenty, wynika to z faktu, że kantory internetowe nie podlegają nadzorowi ani nie są objęte przepisami gwarantującymi klientom odpowiedni poziom bezpieczeństwa finansów.

— Mimo wciąż powracających głosów, m.in. Najwyższej Izby Kontroli, wzywających do zajęcia się kwestią regulacji działalności kantorów internetowych, nadal nie mamy w Polsce odpowiednich przepisów. Sprawa pozostaje w zawieszeniu już od kilku lat. Wprawdzie w 2017 r. temat powrócił i Ministerstwo Finansów poinformowało, że pracuje na projektem ustawy mającej uregulować działalność e-kantorów. Jednak to nadal początkowy etap i do wdrożenia odpowiednich rozwiązań jeszcze daleka droga — tłumaczy Radosław Jarema.

Jego zdaniem, banki i instytucje płatnicze, w odróżnieniu od e-kantorów, oferują obsługę transakcji walutowych przepisówpolskicj i unijnych dotyczących usług płatniczych. Ich działalność w tej sferze nadzorują także odpowiednie organy, w tym Komisja Nadzoru Finansowego. Mimo to rynek wymiany walut w sieci rośnie w naszym kraju dynamicznie. Dzisiaj może być wart około 40 mld zł rocznie. Ponad 20 proc. transakcji odbywa się właśnie przez internet — szacuje Xchanger, platforma do wymiany walut.

— Duży wzrost popularności kantorów internetowych w ostatnich latach wynika z ich atrakcyjnej oferty, która pozwala użytkownikom zaoszczędzić na wymianie walut nawet do 25 proc. kosztów transakcyjnych w porównaniu z bankami — tłumaczy Monika Kania, prezes Xchangera.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / E-kantory wciąż nieuregulowane prawnie