E-sklepy zrezygnują z folii bąbelkowej

opublikowano: 06-11-2018, 22:00

24 października Parlament Europejski zdecydował o zakazie stosowania jednorazowego plastiku na terenie Unii Europejskiej.

Oznacza to, że za trzy lata z rynku mają zniknąć m.in. patyczki do uszu, sztućce czy słomki wykonane z tworzywa sztucznego. Niektóre z państw członkowskich zdecydowały się także na wdrożenie własnych obostrzeń. Przykładowo Niemcy już od 1 stycznia 2019 r. wprowadzają ograniczenia co do ilości plastiku w opakowaniach. Co ważne, dotyczy to również przesyłek pocztowych, także tych z polskich sklepów internetowych. Z tego względu polscy sprzedawcy wysyłający produkty niemieckim klientom będą musieli zarejestrować się w nowo powołanym urzędzie.

— Kolejnym krokiem jest zadeklarowanie liczby i rodzaju stosowanych opakowań. Na ich podstawie ma zostać naliczona tak zwana opłata recyklingowa. Nie radzę jej lekceważyć. Niezastosowanie się do nowych niemieckich przepisów może wiązać się z karą. Najlepiej skorzystać w tym temacie z fachowej porady prawnej — podpowiada Jacek Zientkiewicz menedżer ds. marki w firmie Shoper.

Przepisy wprowadzane w Niemczech docelowo mają posłużyć ograniczeniu stosowania plastiku, czyli m.in. folii bąbelkowej — chętnie używanej przez właścicieli e-sklepów do pakowania produktów wrażliwych. Zdaniem ekspertów pojawienie się podobnych regulacji w Polsce wydaje się kwestią kilku lat. Poza instrumentami prawnymi czynnikiem wpływającym na decyzje firm jest presja klientów.

100 tys. EUR Nawet tyle może wynosić kara dla sklepów — również polskich — które nie będą stosowały się do niemieckich przepisów wchodzących w życie od 1 stycznia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy