E-społeczeństwo stoi przed szansą

Krzysztof Szubert
opublikowano: 11-07-2007, 00:00

Polska stoi przed ogromną szansą zmniejszenia dystansu dzielącego ją od najbardziej rozwiniętych gospodarczo i cywilizacyjnie państw europejskich.

Notujemy wysoki wzrost gospodarczy, polskie firmy cieszą się dobrą kondycją i są pozytywnie nastawione do inwestycji w nowoczesne technologie teleinformatyczne. Warunkiem koniecznym do osiągnięcia tego celu pozostaje jednak zawarcie innowacyjności w strategii państwa, a także jej wsparcie — czyli popularyzowanie i wdrażanie nowoczesnych technologii informatyczno-komunikacyjnych — przez administrację państwową, społeczeństwo i przedsiębiorców. Mamy opracowany i koordynowany przez MSWiA „Plan Informatyzacji Państwa” na lata 2007-10-13, który zawiera informacje dotyczące najważniejszych projektów IT w administracji państwowej.

Te działania mają szanse na duże dofinansowanie z funduszy unijnych, m.in. w ramach programu „Innowacyjna Gospodarka” (blisko 10 mld EUR). Jak najszybsze podjęcie dobrze zorganizowanych, wspólnych i skomasowanych działań pozwoli nam uniknąć tak zwanego wykluczenia technologicznego. Dzięki takim działaniom możemy dorównać państwom starej Unii, co ma ogromne znaczenie dla całej gospodarki, jak również dla obywateli.

Dlatego, według mnie, niezmiernie ważne pozostaje rozwijanie współpracy jednostek administracji państwowej odpowiedzialnych za informatykę i telekomunikację ze środowiskami i organizacjami sektorowymi zrzeszającymi przedsiębiorców, specjalistów oraz naukowców związanych z szeroko pojętą branżą IT.

Teraz mamy nasze pięć minut i realną szansę nadgonienia — wspierając się ogromnymi funduszami unijnymi — krajów starej Unii pod względem zaawansowania technologicznego, ale trzeba zdać sobie sprawę, że jeżeli wspólnie i szybko nie zabierzemy się do tego, drugiej takiej możliwości — jak i funduszy — już raczej nie będzie... W kolejce czekają bowiem nowi członkowie europejskiej wspólnoty.

Krzysztof Szubert

przewodniczący komisji Business Centre Club ds. informatyki i telekomunikacji

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Szubert

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu