Czytasz dzięki

e-UW dla Mazowsza

Artykuł sponsorowany
opublikowano: 06-05-2015, 00:00

Uniwersytet Warszawski wychodzi naprzeciw potrzebom studentów, kandydatów, pracowników UW i organizacji współpracujących z Uniwersytetem, a także mieszkańców Mazowsza. Od teraz załatwianie spraw administracyjnych będzie szybsze i łatwiejsze. Nowopowstały projekt „Platforma usług elektronicznych Uniwersytetu Warszawskiego dla społeczności regionu” to zbiór aplikacji, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Celem przedsięwzięcia jest rozwój społeczeństwa informacyjnego w regionie Mazowsza, a także usprawnienie działań administracyjnych w obrębie UW i jednostek współpracujących. Projekt został zrealizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego i był współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Regionalnego.

Pracę nad projektem rozpoczęto pod koniec 2013 roku. Szeroki wachlarz narzędzi usprawniających został przemyślany w taki sposób, by korzystać z nich mógł każdy, kto w jakikolwiek sposób jest związany z Uniwersytetem, lub zainteresowany jego działalnością. Poniżej przedstawiamy cały zbiór aplikacji i narzędzi, które powstały w ramach projektu.  

Pierwszą z nich jest federacyjne zarządzanie tożsamością, które umożliwia dostęp do wszystkich usług elektronicznych UW za pośrednictwem jednego loginu i hasła. Jest to rozwiązanie mające ułatwić dostęp do systemu przede wszystkim jednostkom naukowym współpracującym z UW. System logowania pozwala na dostęp do wielu aplikacji Uniwersytetu Warszawskiego bez konieczności powtórnego podawania hasła, co znacznie przyspiesza i usprawnia pracę nad wspólnymi projektami i zadaniami, realizowanymi między uczelniami.

Dzięki federacyjnemu zarządzaniu tożsamością możliwe jest także logowanie do USOSCloud, czyli kolejnej usługi, stworzonej z myślą o innych mazowieckich uczelniach. Dzięki USOSCloud mogą one skorzystać z infrastruktury technicznej do obsługi USOS, zaprojektowanej przez UW. Dodatkowo do ich dyspozycji będzie wiedza i doświadczenie administratorów zarządzających systemem USOS na Uniwersytecie Warszawskim, który jest największym uniwersytetem korzystającym z tego systemu.

Autorzy platformy proponują także kilka rozwiązań, mających zapewnić bezpieczeństwo wszystkim danym, przechowywanym w systemie. Usługa bezpiecznych aplikacji internetowych dla Mazowsza umożliwia dostęp do USOSCloud, a jej głównym celem jest ochrona danych tam przetwarzanych. Możliwe jest także skanowanie aplikacji oraz infrastruktury serwerowej i sieciowej pod kątem bezpieczeństwa, a następnie uzyskanie szczegółowych raportów na ten temat. Oprócz działań doraźnych, twórcy zachęcają do udziału w kursie multimedialnym, dotyczącym bezpieczeństwa infrastruktury informatycznej. Kurs składa z dziesięciu modułów szkoleniowych, omawiających m.in. bezpieczeństwo teleinformatyczne, oraz dobre praktyki przy tworzeniu bezpiecznych aplikacji i systemów informatycznych.

Usługą, która w szczególny sposób może skrócić i usprawnić dotychczas angażujące zadania, jest elektroniczne zarządzanie dokumentami w oparciu o dedykowaną platformę WWW. Dzięki niej możliwe jest wzajemne udostępnianie dokumentów przez upoważnione osoby oraz zdalna praca nad ich redakcją, a także przechowywanie danych w ramach bibliotek, które nie tylko magazynują pliki, ale także dają możliwość opisania ich metadanymi.

Narzędziem, które w szczególny sposób będzie przydatne m.in. kandydatom na studia oraz pracownikom Uniwersytetu Warszawskiego jest możliwość elektronicznego wydawania decyzji administracyjnych, czyli przekazywanie informacji przez system Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej – ePUAP. Dzięki platformie możliwe będzie między innymi masowe wysyłanie decyzji o przyjęciu bądź nieprzyjęciu kandydatów na studia – o wiele sprawniejsze, niż przesyłanie ich pocztą tradycyjną. Całość komunikacji przebiega z zachowaniem bezpieczeństwa i poufności korespondencji. 

Na uwagę zasługuje także wirtualny schemat urzędu, którego zadaniem jest graficzne przedstawienie procesów realizowanych przez Uniwersytet i jego poszczególne jednostki administracyjne. Celem narzędzia jest graficzne przedstawienie procesów wraz z ich wzajemnymi powiązaniami. W przejrzysty sposób przedstawia ono sieć wszystkich powiązań w organizacji. Z aplikacji korzystać mogą studenci oraz pracownicy UW.

Ostatnia aplikacja stworzona przez „Platformę usług elektronicznych Uniwersytetu Warszawskiego dla społeczności regionu” to interaktywny portal informacyjny, będący zbiorem narzędzi zarówno dla studentów, pracowników UW jak i osób niezwiązanych z uczelnią. W jego zakres wchodzą:

zbiór szablonów graficznych na UW, których zadaniem jest ujednolicenie interfejsu wszystkich stron, związanych z Uniwersytetem. Motywy graficzne  zostały przygotowane zgodnie z zasadami Responsive Web Design, co oznacza, że wyświetlają się poprawnie zarówno na dużych ekranach, jak i smartfonach i tabletach.

wycieczka wirtualna po Uniwersytecie Warszawskim, oparta o technologię Google Business View, będącą rozszerzeniem znanej powszechnie usługi Google Street View. Wycieczki są możliwe po budynkach dawnej i obecnej biblioteki  , Auditorium Maximum Pałacu Kazimierzowskiego, a także po przejściu między bramą główną a budynkiem dawnej biblioteki. Jest to funkcja przygotowana nie tylko z myślą o osobach spoza UW, które chciałyby zapoznać się z najważniejszymi miejscami na Uniwersytecie, lecz także umożliwiająca wskazanie miejsca lub drogi.

spis pracowników, czyli aplikacja, w której dostępne są wszystkie dane pracowników. Pozwala na lepsze komunikowanie się z pracownikami Uniwersytetu, zarówno dla pracowników uczelni jak i osób z zewnątrz. 

kalendarze studenckie i pracownicze tworzone na podstawie danych z USOS. Pliki przygotowywane są w formacie iCalendar, wspieranym przez większość programów pocztowych oraz urządzenia mobilne. Aplikacja generuje kalendarze zarówno prywatne, zawierające plany zajęć, których dany użytkownik jest uczestnikiem, jak i kalendarze publiczne, przedstawiające plany zajęć prowadzone przez użytkownika.

aplikacja „moje konto”, czyli narzędzie dla pracowników UW do szybkiej edycji własnych danych w systemie USOS, takich jak numer telefonu, adres strony internetowej, adres e-mail oraz hasła.

aplikacja mobilna Uniwersytetu Warszawskiego, dostępna w wersji dla studentów i pracowników bądź turystów. Aplikacja stanowi rozbudowany przewodnik po Uniwersytecie Warszawskim i posiada m.in. katalog ważnych miejsc na UW, mapę Uniwersytetu, listę aktualności oraz odnośniki do ważnych stron uczelnianych.

Cały projekt spełnia swoje zadania: ułatwia pracę osobom, które w jakiś sposób są związane z UW, a także udostępnia informacje tym, które o UW chciałyby się dowiedzieć jak najwięcej z punktu widzenia kandydatów na uczelnię lub turystów. Dzięki projektowi Uniwersytet nie tylko stworzył i przetestował nowe narzędzia, ale także zbudował infrastrukturę umożliwiającą rozwijanie kolejnych pomysłów, usług i aplikacji, z której skorzystać będą mogli mieszkańcy Mazowsza oraz jednostki współpracujące z UW. Więcej  na temat projektu można dowiedzieć się na stronie www.e-uw.pl 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artykuł sponsorowany

Polecane