E-zamówienia w powijakach

opublikowano: 20-12-2018, 22:00

Tylko 10 proc. podmiotów publicznych spełnia wymóg elektronizacji w przetargach — szacują eksperci.

Zamiana kopert na cyfrowe, szyfrowane dokumenty budzi wciąż opór w samorządach i instytucjach publicznych. Tylko 10 proc. podmiotów, które udzielają w Polsce zamówień, korzysta dzisiaj z rządowego miniPortalu i komercyjnych platform umożliwiających elektroniczną komunikację pomiędzy zamawiającymi a wykonawcami, w tym składanie ofert w formie elektronicznej — szacują twórcy PortalPZP, portalu e-usług. Oznacza to, że tylko niewiele spośród 15 tys. podmiotów publicznych w Polsce jest dzisiaj przygotowanych na prowadzenie e-przetargów.

— Elektronizacja zamówień publicznych to największa rewolucja od czasów uchwalenia ustawy w 2004 r. Zaniedbania mogą być katastrofalne w skutkach, zarówno dla podmiotów zamawiających, jak i wykonawców. Niestety, wiele instytucji wciąż podchodzi do tego zagadnienia niefrasobliwie, co może grozić nawet paraliżem zamówień publicznych danego podmiotu — uważa Anna Serpina- Forkasiewicz, prezes PortalPZP.

— Jedynie portale e-usług gwarantują zgodność z Prawem zamówień publicznych i dyrektywą unijną. Z naszego doświadczenia wynika, że nie wszyscy zamawiający są przygotowani do elektronizacji. Zgadzamy się Portalem PZP, że tylko 10 proc. podmiotów korzysta z portali e-usług — mówi Grzegorz Filipowski, członek zarządu Marketplanet.

Od 18 października w zamówieniach powyżej progów unijnych obowiązuje wymóg prowadzenia komunikacji przetargowej w formie elektronicznej, wymagany jest także podpis elektroniczny. Dotyczy to m.in. podmiotów centralnych, samorządów, szpitali i uczelni wyższych, a także wszystkich firm. Zdaniem Łukasza Korby, zastępcy dyrektora Biura Zamówień Publicznych w warszawskim ratuszu, urzędy nie powinny mieć problemów z dostosowaniem się do nowych przepisów.

— Ogłosiliśmy już trzy przetargi drogą elektroniczną, w tym jeden powyżej progów unijnych. W każdym zostały złożone elektroniczne oferty. Nie odnotowaliśmy żadnych problemów skutkujących nieważnością postępowania — mówi Łukasz Korba.

Warszawa podpisała umowę z dostawcą komercyjnej platformy do e-usług na rok. W pierwszym kwartale przyszłego roku rozpisze przetarg na rozwiązanie, które posłuży co najmniej przez kolejne trzy lata. Tymczasem Urząd Zamówień Publicznych nie ogłosił jeszcze przetargu na docelowe centralne rozwiązanie, które pozwoli na prowadzenie przetargów w sieci. W tym tygodniu prezesem urzędu oficjalnie został Hubert Nowak. Jego powołanie nie było zaskoczeniem. Pełnił on obowiązki prezesa od odwołania Małgorzaty Stręciwilk kilka miesięcy temu i był odpowiedzialny za stworzenie miniPortalu, który ma służyć jako przejściowe, niekomercyjne rozwiązanie, które zapewniają elektroniczną komunikację pomiędzy zamawiającymi i firmami.

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy