E-zwolnienia widoczne od razu

opublikowano: 26-08-2015, 22:00

Nowe narzędzie usprawni kontrolę zaświadczeń o chorobie pracowników — jeśli pracodawcy utworzą ich profile w systemie ZUS.

Do końca roku pracodawcy powinni założyć bezpłatny profil płatnika składek w systemie elektronicznym Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Dzięki temu od razu i oni, i ZUS uzyskają informację o chorobie pracownika. Nie muszą tego robić przedsiębiorcy zatrudniający mniej niż 5 osób, ale mogą. Od stycznia przyszłego roku papierowe zaświadczenie o chorobie pracownika zostanie zastąpione dokumentem elektronicznym. Lekarz wystawi zwolnienie online, uzupełniając znajdujący się w portalu internetowym ZUS wirtualny profil pacjenta, który powinien być tam utworzony przez pracodawcę. Po wpisaniu numeru PESEL ubezpieczonego system pobierze jego dane oraz dane pracodawcy i wprowadzi je do e-zwolnienia. Lekarz dopisze w nim takie informacje, jak m.in. kod choroby i okres niedyspozycji. Gotowy e-dokument automatycznie trafi do ZUS, a kopię, tak jak dotychczas bez kodu choroby, otrzyma zakład pracy. Nie od razu będzie to praktyka obowiązkowa. Do końca 2017 r. lekarz ma decydować o formie zwolnienia. Potem nie będzie wyjątków. Pracodawca, który nie będzie miał konta w portalu, musi o tym poinformować pracownika. Lekarz wydrukuje zwolnienie z systemu i przekaże je pacjentowi, a ten — obowiązkowo zakładowi pracy.

— Nowe przepisy mają ukrócić nadużycia. Dostęp do informacji w czasie rzeczywistym ma umożliwić urzędnikom skuteczniejszą i natychmiastową kontrolę, a w konsekwencji - oszczędności. — mówi Anna Makuszyńska, radca prawny, dyrektor ds. innowacji i ryzyka w Impel Business Solutions.

Zwraca ona jednak uwagę, że wiele zależy od sposobu wdrożenia nowego rozwiązania i współpracy wszystkich stron procesu – NFZ, pracodawców i lekarzy. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu