EasyJet uzyskał pożyczkę w wysokości 1,87 mld USD

ARŻ, Reuters
opublikowano: 11-01-2021, 11:07

Brytyjska tania linia lotnicza zwiększyła swoją płynność dzięki kredytowi w wysokości 1,87 mld USD udzielonemu na pięć lat. Pożyczka jest częściowo gwarantowana przez państwo, pisze Reuters.

Samolot linii lotniczej EasyJet
Fot. Hugo Petitjean/Pixabay
Samolot linii lotniczej EasyJet Fot. Hugo Petitjean/Pixabay

Podobnie jak większość europejskich linii lotniczych, pozbawiony gotówki EasyJet miał nadzieję, że tej wiosny dojdzie do ożywienia, jednak w Wielkiej Brytanii, jego największym rynku loty prawdopodobnie pozostaną na minimalnym poziomie przez kilka kolejnych miesięcy w wyniku wprowadzenia trzeciego lockdownu. Od początku pandemii linia lotnicza musiała zwolnić 4,5 tys. pracowników, pozyskać gotówkę od udziałowców i sprzedać dziesiątki samolotów.

EasyJet planuje spłatę w pełni wykorzystanego kredytu odnawialnego w wysokości 500 mln USD oraz pożyczek terminowych w wysokości ok. 400 mln GBP (540 mln USD) w pierwszym kwartale. W realizacji tego celu pomoże nowa pożyczka w wysokości 1,87 mld USD.

Kredyt zostanie udzielony na pięć lat. Został poręczony przez konsorcjum banków i zabezpieczona gwarancjami udzielonymi w ramach programu brytyjskiego UK Export Finance, które obejmują pewne ograniczenia dotyczące przyszłych wypłat dywidend.

„EasyJet będzie w dalszym ciągu regularnie sprawdzać swoją płynność i oceniać dalsze możliwości finansowania, jeśli zajdzie taka potrzeba” – stwierdzono w oświadczeniu.

Inne firmy dotknięte ograniczeniami w podróżowaniu z powodu pandemii, w tym Rolls-Royce i British Airways, również skorzystały z gwarancji UK Export Finance.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane