EBC i KE o rynkach finansowych: poprawa, ale gorzej niż przed kryzysem

PAP
opublikowano: 28-04-2014, 15:42

Integracja europejskiego rynku finansowego poprawiła się, ale rynek ten wciąż jest bardziej rozdrobniony niż przed kryzysem - wynika z opublikowanych w poniedziałek raportów Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego.

Chodzi o raport nt. instrumentów stabilności finansowej i integracji oraz dokument zatytułowany "Integracja finansowa w Europie", które zostały zaprezentowane na konferencji prasowej w siedzibie Europejskiego Banku Centralnego we Frankfurcie.

W obu dokumentach podkreślono, że mimo znaczącej poprawy, jaka zaszła w tym zakresie w ostatnich latach, rozdrobnienie na europejskim rynku finansowym jest nadal duże.

"Oba raporty podkreślają, że wdrożenie w życie unii bankowej ma decydujące znaczenie, jeśli chodzi o przywrócenie sektorowi finansowemu zdolności do wspierania aktywności ekonomicznej na jednolitym rynku bez tworzenia ryzyka dla społeczeństwa" - powiedział komisarz ds. rynku wewnętrznego Michel Barnier, cytowany w komunikacie KE.

Przypomniał, że Parlament Europejski przegłosował w połowie kwietnia rozporządzenie ws. wspólnego mechanizmu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków (SRM), a Rada będzie głosować w tej sprawie w maju. "Nowe ramy prawne zapewnią, że banki będą musiały się kierować tą samą dyscypliną rynkową, jak każdy inny biznes, a nie będą wspierane przez europejskich podatników" - podkreślił Barnier.

W raportach podkreślono, że w 2013 r. poprawa integracji i stabilności finansowej na rynkach finansowych UE były wynikiem wielu czynników, w szczególności programu nieograniczonego skupu obligacji państw eurolandu EBC (Outright Monetary Transactions OMTS), jak również postępów w zakresie stworzenia unii bankowej oraz stały proces reform w krajach strefy euro.

Jak podkreślono w komunikacie EBC, zarówno strefa euro, jak i jednolity rynek nadal są w gorszej sytuacji, niż były przed kryzysem, i dlatego konieczne są działania na rzecz dalszej integracji w poszczególnych segmentach, takie jak m.in. wprowadzenie obligacji korporacyjnych.

"Powrót do stanu sprzed kryzysu finansowego nie może być uważany za pewnik. Aby do tego doszło, konieczne są ciągle działania w tym kierunku, m.in. skuteczne wdrażanie unii bankowej, a na poziomie narodowym przeprowadzanie reform strukturalnych" - powiedział wiceszef EBC Vítor Constancio, cytowany w komunikacie Banku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / EBC i KE o rynkach finansowych: poprawa, ale gorzej niż przed kryzysem