EBC o projekcie nowelizacji ustawy o NBP

PAP
opublikowano: 07-05-2010, 17:48

Europejski Bank Centralny z zadowoleniem przyjął projekt nowelizacji ustawy o NBP, bo przesądza on w sprawie ciągłości sprawowania urzędu prezesa polskiego banku centralnego.

"EBC z zadowoleniem przyjmuje projekt ustawy, gdyż wzmacnia on pewność prawną w zakresie zapewnienia ciągłości sprawowania urzędu Prezesa NBP oraz usuwa niejednoznaczność obecnych przepisów" - czytamy w opinii EBC.

EBC podkreśla, że - jeśli chodzi o niezależność personalną - wiceprezes NBP pełniący obowiązki prezesa jest objęty takim samym zakresem ochrony, jak pozostali członkowie organów decyzyjnych krajowych banków centralnych.

"Jeśli chodzi o niezależność instytucjonalną banku centralnego, EBC uważa, że w przypadku upływu 6-letniego okresu kadencji lub wygaśnięcia kadencji w związku z przesłankami wskazanymi w art. 9 ust. 4 pkt 2-4 ustawy o NBP władze krajowe powinny zapewnić wybór nowego prezesa w rozsądnym terminie po upływie tego okresu lub wygaśnięciu kadencji" - dodano.

W czwartek w Sejmie obyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o Narodowym Banku Polskim. Doprecyzowuje on m.in. reguły zastępowania szefa banku centralnego m.in. w razie jego śmierci. Tego samego dnia dokument przyjęła komisja finansów publicznych. Głosowanie zmian odbędzie się najprawdopodobniej podczas następnego posiedzenia Sejmu, które zaplanowano na 19-21 maja.

Pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski uważa, że z punktu widzenia stabilności NBP byłoby najlepiej, gdyby prezesa banku centralnego wyłonić jak najszybciej. Zaznaczył, że najpierw trzeba jednak zmienić ustawę o NBP, a potem przeprowadzić konsultacje w sprawie kandydata i terminu wyboru. Podkreślił, że stara się umocnić pozycję wiceprezesa NBP Piotra Wiesiołka (który pełni obowiązki prezesa banku centralnego), aby nie można było zakwestionować podstaw jego działalności.

Prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek zginał 10 kwietnia w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Jego obowiązki w NBP i RPP przejął pierwszy zastępca - Piotr Wiesiołek. Pojawiły się jednak opinie konstytucjonalistów, że nie może on przewodniczyć RPP i zwoływać posiedzeń Rady, czy też brać udziału w głosowaniach, bo nie pozwala mu na to ani ustawa o NBP, ani konstytucja. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / EBC o projekcie nowelizacji ustawy o NBP