EBC obawia się ekspozycji banków na Turcję

opublikowano: 10-08-2018, 10:11

Z powodu załamania liry Europejski Bank Centralny obawia się ekspozycji niektórych banków ze strefy euro na Turcję.

The Financial Times donosi, że wśród banków ze szczególnie dużą ekspozycją znalazły się hiszpański Banco Bilbao Vizcaya Argentaria, włoski UniCredit i francuski BNP Paribas. Gazeta dowiedziała się nieoficjalnie, że Jednolity Nadzór Bankowy (SSM) w ciągu ostatnich kilku miesięcy zaczął bliżej obserwować powiązania banków eurolandu z Turcją. Wciąż jednak nie uznaje sytuacji za krytyczną.

Zobacz więcej

Fot. Bloomberg

Od początku roku turecka lira straciła ok. 45 proc. wartości wobec euro. Rośnie ryzyko, że kredytobiorcy z Turcji, którzy nie są zabezpieczeni przed tak dużym osłabieniem krajowej waluty, mogą w coraz większej liczbie nie być w stanie spłacać zagranicznych długów.

W piątek rano turecka lira słabła rekordowo wobec dolara. Jej kurs spadał nawet o 13 proc. Obecnie za dolara trzeba zapłacić 5,9520 TRY, co oznacza spadek o 7 proc. Wobec euro lira słabnie obecnie o 6,3 proc. do 6,8070. Wcześniej w piątek za euro trzeba było płacić nawet 7,2254 TRY.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu