EBC podniesie benchmarkową stopę do 3,25 proc. do połowy roku

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 23-01-2023, 06:44
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Najnowszy sondaż agencji Reuters wskazuje, że ekonomiści oczekują, ze podczas zaplanowanego na 2 lutego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego referencyjna stopa procentowa zostanie podwyższona o kolejne 50 punktów bazowych, zaś do połowy roku stawka wzrośnie do poziomu 3,25 proc.

Siedziba Europejskiego Banku Centralnego (EBC) we Frankfurcie
Siedziba Europejskiego Banku Centralnego (EBC) we Frankfurcie
Alex Kraus/Bloomberg

Zdecydowana większość z 59 ankietowanych ekonomistów uważa, że na najbliższym posiedzeniu stopa depozytowa wzrośnie do 2,50 proc. Tego zdania było 55 badanych.

W kolejnym kroku zaplanowanym na marzec stawka powinna wzrosnąć prawdopodobnie o kolejne 50 pb. Następnie EBC doda 25 pb w następnym kwartale zanim „zapauzuje” swoją politykę, wyciągając końcową stopę procentową w bieżącym cyklu na poziom 3,25 proc., najwyższy od końca 2008 r .

Tymczasem w sondażu z grudnia 2022 r. oczekiwano, że pod koniec marca stopa procentowa osiągnie pułap 2,50 proc. i docelowy poziom 2,75 proc.

Inflacja w strefie euro nadal kilkukrotnie przekracza cel EBC na średnioterminowym poziomie około 2 proc. W grudniu wyhamowując po raz kolejny inflacja cen konsumenckich (CPI) zeszła do 9,2 proc. rok do roku.

Ekonomiści uważają, że inflacja osiągnęła już szczyt w Unii Europejskiej i będzie spadać, ale nie powróci do cel EBC przynajmniej do 2025 r. Inflacja wyniesie średnio 6,0 proc. w tym roku i 2,5 proc. w przyszłym, i dopiero w 2025 zejdzie do 2,0 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane