EBC sygnalizuje koniec QE

opublikowano: 08-03-2018, 14:08
aktualizacja: 08-03-2018, 14:19

Europejski Bank Centralny podjął decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie oraz utrzymaniu programu skupu aktywów do września 2018 r., informuje CNBC.

“Rada Prezesów EBC oczekuje utrzymania obecnego poziomu stóp procentowych przez dłuższy okres czasu, znacznie przekraczając termin zakończenia skupu aktywów”, określony na wrzesień 2018 r.

Zobacz więcej

Mario Draghi

Bloomberg

Tym samym EBC pobudził nadzieję inwestorów na normalizację polityki monetarnej w strefie euro. Dotychczas bank centralny podkreślał swoja gotowość zwiększenia poziomu skupu obligacji z rynku, a także wydłużenia okresu interwencji w przypadku pogorszenia prognozy gospodarczej dla eurolandu.

W czwartkowym komunikacie nie było już jednak podobnego stwierdzenia, co wskazuje na możliwe zakończenie stymulacji gospodarczej w nieodległej przyszłości.
W rezultacie euro umocniło się względem dolara do 1,23 USD.

Podczas ostatniego posiedzenia w sprawie polityki monetarnej, które odbyło się w styczniu, członkowie EBC uznali, że jest za wcześnie na zmianę poziomu zakupu aktywów, jednak przyznali, że zmiany można będzie wprowadzić w pierwszych miesiącach 2018 r.

Program ilościowego luzowania (QE) będzie utrzymany na poziomie 30 mld EUR miesięcznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / EBC sygnalizuje koniec QE