EBC w sprawie ustaw o pensjach w NBP

opublikowano: 30-01-2019, 22:00

Europejski Bank Centralny uznał, że wszystkie trzy poselskie projekty dotyczące regulacji pensji w NBP są niezgodne z unijnym prawem.

Ledwie przedwczoraj Biuro Analiz Sejmowych w opinii do projektu ustawy regulującej poziom wynagrodzeń w NBP autorstwa PiS, uznało, że regulacja nie narusza unijnych przepisów, a tymczasem wczoraj Europejski Bank Centralny opublikował na swojej stronie opinię, że jest ona sprzeczna z zapisami Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. To samo dotyczy projektu Platformy Obywatelskiej i Kukiz’15.

EBC rozpatrywał poselskie propozycje w kontekście art. 130 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, który opisuje zasady niezależności krajowych banków centralnych (KBC). EBC podkreśla, że autonomia w sprawach kadrowych ma kluczowe znaczenie dla niezależności banków.

„Państwa członkowskie nie mogą ograniczać zdolności KBC do zatrudniania i zatrzymywania wykwalifikowanego personelu koniecznego do niezależnego wykonywania zadań”— czytamy w opinii.

Dalej EBC zwraca uwagę, że decyzje w sprawie projektów ustaw dotyczących banków centralnych zapadały w ramach ścisłej współpracy z zainteresowanymi. Wreszcie stwierdza, że projekty prowadzące do obniżenia wynagrodzeń w NBP „są niezgodne z zasadą niezależności finansowej, jeśli negatywnie wpłyną na zdolność NBP do zatrudniania i zatrzymywania pracowników w celu niezależnego wykonywania zadań nałożonych na NBP w Traktacie i Statucie ESBC”. PiS chce, żeby przeciętne wynagrodzenie w NBP wynosiło maksymalnie 60 proc. pensji prezesa banku. Kukiz’15 postuluje, by siatkę płac ustalał marszałek sejmu.

Jeśli chodzi o pomysł Platformy dotyczący zakazu prowadzenia działalności gospodarczej przez zarząd NBP, to Europejski Bank Centralny uważa, że nie może to być podstawa do odwołana prezesa lub wiceprezesów, gdyby nie zastosowali się do regulacji, gdyż to ogranicza niezależność personalną banku.

W sprawie obowiązku publikacji wynagrodzeń, EBC stoi na stanowisku, że o ile zasadniczo sprzyja to przejrzystości to jednak stosowne regulacje muszą być zgodne z przepisami o ochronie danych osobowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane