EBC wsparł notowania banków

opublikowano: 01-03-2012, 00:00

ZAGRANICA

W środę brakowało istotnych danych makro z gospodarki Eurolandu. Gracze wyczekiwali więc na prezentację odczytów z USA, zwłaszcza o dynamice PKB w IV kwartale. Okazała się wyższa, niż oczekiwano.

Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się walory instytucji finansowych. To pokłosie informacji o ogromnym zainteresowaniu funduszami udzielanymi przez EBC w ramach drugiej rundy operacji refinansujących LTRO. Z niemal „darmowych” pożyczek skorzystało aż 800 banków, a rynek został w ten sposób zasilony kwotami o wartości blisko 530 mld EUR. W grudniu w ten sposób do banków trafiło niemal 490 mld EUR. Pieniądze będą musiały być gdzieś zainwestowane i zapewne część z nich trafi na giełdowe parkiety.

W sektorze bankowym prym wiodły akcje Commerzbanku.

Mocno zyskiwały papiery Societe Generale. Wzięciem cieszyły się też udziały koncernu Holcim. Popyt na walory drugiego na świecie producenta cementu wsparły wyniki spółki za miniony rok. Szwajcarski potentat zarobił brutto 3,96 mld CHF przy przychodach 20,7 mld CHF w obu przypadkach, przebijając projekcje analityków. Podobne czynniki wpływały na wzrost wyceny akcji ITV. Największy brytyjski nadawca komercyjny również wypracował rezultaty lepsze od spodziewanych przez rynek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane