Czytasz dzięki

EBC zastrzega nazwę „cyfrowe euro”

opublikowano: 01-10-2020, 13:24

Europejski Bank Centralny wystąpił o zastrzeżenie nazwy „cyfrowe euro”. Bank centralny eurolandu szykuje się do publikacji raportu o korzyściach i zagrożeniach wynikających ze stworzenia cyfrowej wersji wspólnej europejskiej waluty.

Banki centralne na całym świecie analizują możliwość wprowadzenie cyfrowej wersji swoich krajowych walut, aby móc to ewentualnie zrealizować w maksymalnie bezpieczny sposób. Członkowie władz EBC sygnalizowali niedawno konieczność bycia na bieżąco ze zmianami w obszarze płatności, zarówno z powodu ewolucji technologii, jak i rosnącego protekcjonizmu. Szefowa EBC Christine Lagarde mówiła niedawno w Parlamencie Europejskim, że publiczne konsultacje w sprawie cyfrowego euro rozpoczną się w niedługim czasie.

- Eurosystem jak dotąd nie podjął decyzji czy wprowadzać cyfrowe euro. Ale, podobnie jak wiele innych banków centralnych na świecie, rozważamy korzyści, ryzyka i operacyjne wyzwania takiego rozwiązania – mówiła Lagarde. – Naszym obowiązkiem jest odgrywać aktywną rolę w równoważeniu ryzyk i korzyści innowacji w płatnościach, aby pieniądze nadal mogły dobrze służyć Europejczykom – dodała.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane