EBI może współfinansować elektrownię atomową

Polsat News
opublikowano: 18-03-2010, 18:22

Możnaby tutaj liczyć na zaangażowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Tym bardziej, że projekt idealnie by się wpisywał w strategię różnicowania źródeł dostaw energii, powiedziała w  Polsat News wiceprezes EBI Marta Gajęcka.

Ernest Bodziuch (Polsat News, "Biznes Informacje"): Na co Polska może uzyskiwać finansowanie z EBI?

Marta Gajęcka: Polska w tej chwili wysunęła się na czołówkę państw korzystających ze wsparcia EBI. Jesteśmy w tej chwili na 6 miejscu w całej UE. W zeszłym roku to była kwota prawie 7 mld euro. To ogromny skok. W 2008 roku to był miliard rocznie. Ja zabiegam o to, żeby to finansowanie było jak najwyższe. Jesteśmy, jeśli chodzi o drogi, pustynią infrastrukturalną - tak można powiedzieć.

EB: Skoro Pani mówi o wielkich projektach, to wczoraj była mowa o wielkim projekcie - elektrowni atomowej. Czy na to Polska mogłaby pożyczyć pieniądze w EBI?

MG: Dla mnie osobiście będzie to bardzo interesujący projekt i myślę, że potencjalnie jeśli projekt będzie spełniał kryteria EBI naturalnie myślę że możnaby tutaj liczyć na zaangażowanie EBI. Tym bardziej, że projekt idealnie by się wpisywał w strategię różnicowania źródeł dostaw energii.

EB: A w jakim stopniu ta elektrownia mogłaby być finansowana?

MG: Co do zasady EBI finansuje do 50% inwestycji. W związku z tym myślę, że o takim zaangażowaniu na pewno możnaby myśleć.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polsat News

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / EBI może współfinansować elektrownię atomową