EBI pożyczy na drogi 520 mln zł

Cezary Pytlos
opublikowano: 23-07-2001, 00:00

EBI pożyczy na drogi 520 mln zł

Europejski Bank Inwestycyjny udzieli ministerstwu transportu 140 mln EUR (520 mln zł) kredytu na budowę i modernizację dróg z Bielska-Białej do Zwardonia i Cieszyna. Ich przebudowa potrwa do 2005 r.

Wszystko wskazuje na to, że Ministerstwo Transportu i Gospodarki Morskiej otrzyma wkrótce kolejny kredyt od międzynarodowej instytucji finansowej na modernizację sieci dróg krajowych. Po czerwcowym kredycie z EBOR (którego wartość wynosi 150 mln EUR), na sierpień zaplanowano podpisanie kolejnej umowy.

Kasa na południu

Tym razem pożyczki udzieli Europejski Banki Inwestycyjny. Chodzi o kwotę 140 mln EUR (520 mln zł).

— Środki pochodzące z tego kredytu przeznaczymy na budowę i modernizację dróg z Bielska- -Białej do Cieszyna i Zwardonia. Celem budowy tych dwóch tras jest ułatwienie połączeń drogowych z Czechami i Słowacją — mówi Jerzy Widzyk, minister transportu i gospodarki morskiej.

Zgodnie ze wstępnymi szacunkami, łączny koszt tych dwóch inwestycji zamknie się kwotą 200 mln EUR (740 mln zł). Brakujące środki popłyną z budżetu i funduszu pomocowego ISPA. Zdaniem ministra transportu, istnieje realna szansa, że pierwsze prace budowlane ruszą jeszcze w tym roku.

Renegocjacja umowy

Jednak jeszcze przed rozpoczęciem tej inwestycji Jerzy Widzyk i Józef Macejko, minister transportu, poczt i łączności Słowacji, podpisali porozumienie zmieniające dotychczasowe ustalenia dotyczące miejsca połączenia zaplanowanej dwujezdniowej drogi po stronie polskiej z planowaną autostradą D-18 po stronie słowackiej.

— Ubiegłotygodniowa dwustronna umowa przewiduje, że do końca 2005 roku przez przejście graniczne ze Słowacją — Zwardoń-Skalite — będą mogły przejeżdżać samochody ciężarowe. Zawarte porozumienie oznacza, że do tego czasu zostaną zakończone dwie inwestycje drogowe: droga ekspresowa S-94 z Bielska-Białej do Zwardonia po polskiej stronie, oraz autostrada D-18 po słowackiej. Drogi połączą się na tym przejściu granicznym — wyjaśnia Jerzy Widzyk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Cezary Pytlos

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu