EBI wzywa rządy do inwestycji

opublikowano: 26-11-2019, 10:58

Europejski Bank Inwestycyjny, tak jak bank centralny strefy euro, wezwał rządy państw europejskich do zwiększenia inwestycji w celu poprawy konkurencyjności i ożywienia gospodarek.

W opublikowanym we wtorek dorocznym raporcie o inwestycjach EBI wskazał na hamujące wzrost, rażące różnice między 28 państwami Unii Europejskiej w obszarach od infrastruktury po kwalifikacje pracowników. Ostrzegł, że rośnie liczba firm, które planują zmniejszenie wydatków. Wskazał na potrzebę pilnej reakcji rządów.

- Publiczne inwestycje na wielką skalę potrzebne do wsparcia cyfryzacji i przejścia na neutralność węglową wymagają kompleksowego i szczegółowego planowania średnioterminowego – głosi raport. – Biorąc pod uwagę słaby wzrost i bardzo niskie długoterminowe stopy procentowe, rządy dysponujące przestrzenią fiskalną powinny rozważyć jak najszybsze uruchomienie inwestycji przez zwiększone pożyczanie – dodaje.

Stanowisko EBI jest podobne do głoszonego przez Europejski Bank Centralny, który również wzywa rządy do zwiększenia wydatków.

Wtorkowy raport EBI oparto na badaniu 12,5 tys. europejskich firm. Zasygnalizowały one wzrost pesymizmu dotyczącego politycznego, regulacyjnego i gospodarczego otoczenia. Po raz pierwszy od czterech lat wzrosła liczba firm przemysłowych, które planują zmniejszenie inwestycji. Tymczasem inwestycje w infrastrukturę w Europie są obecnie najniższe od 15 lat, stanową 1,6 proc. produktu gospodarczego, wskazuje EBI.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu