EBOR da miliony euro na mikroźródła

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju szykuje 200 mln EUR na wsparcie mikroinstalacji OZE. Szykuje też nową strategię.

Mikroinstalacje odnawialnych źródeł energii to przyszłość. Stwierdziwszy to, zarząd Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) postanowił zaprosić do współpracy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) i wyasygnować 200 mln EUR.

— Podpisaliśmy już list intencyjny. Chcemy zaprosić NFOŚiGW do udziału w programie PolSEFF, na który do tej pory przeznaczyliśmy przeszło 180 mln EUR — mówi Lucyna Stańczak, dyrektor polskiego oddziału EBOR.

Program skierowany jest do małych i średnich przedsiębiorstw zainteresowanych inwestycjami energooszczędnymi lub w sektorze rozproszonych odnawialnych źródeł energii. Firmy mogą zaciągnąć na ten cel do 1 mln EUR kredytu. Wspólny projekt z EBOR jest spójny ze strategią NFOŚiGW, który zapowiedział już uruchomienie programu wspierającego mikroinstalacje OZE, ale skierowanego do osób indywidualnych.

Chce przeznaczyć na ten cel grubo ponad 600 mln zł.

Kasa dla odnawialnych

EBOR wsparłby też chętnie duże inwestycje odnawialne, ale… projektów na rynku nie ma zbyt wiele. Brak ustawy o OZE oznacza nieznane przyszłe warunki biznesowe. W takiej sytuacji niewielu inwestorów decyduje się na wydatki. Zwłaszcza że banki niechętnie finansują takie projekty. — Właśnie dlatego trzeba wspierać branżę OZE, żeby inwestorzy nie wychodziliz Polski — uważa Lucyna Stańczak.

EBOR interesują przede wszystkim projekty wiatrowe (w tym sektorze realizuje już — wspólnie z inwestorami polskimi — dwa projekty na 100 MW), ale także biomasowe. Poza tym, tradycyjnie, bank wspiera energetykę konwencjonalną. Przyznał już 138 mln EUR projektowi budowy bloku gazowego w Stalowej Woli (wspólny projekt PGNiG i Tauronu).

— Analizujemy też możliwość wsparcia innych projektów gazowych, gdyż mogą one wzmacniać miks energetyczny Polski — wylicza Lucyna Stańczak. Bank rozmawia też z Energą i Eneą na temat udziału w ich inwestycjach w sieci energetyczne.

Strategia dla technologii

Łącznie na wsparcie energetyki EBOR chce przeznaczyć w tym roku 300-400 mln EUR, a cały tegoroczny program kredytowy szacuje na 700 mln EUR. Bank planuje kontynuować współpracę z bankami i funduszami private equity, interesuje się też sektorem medycznym. Powoli siada też do nowej strategii dla Polski, na lata 2013-16.

— Strategię oprzemy na trzech filarach. Chcemy wspierać efektywność energetyczną, projekty prywatyzacyjne oraz nowy model wzrostu dla Polski. Nad szczegółami dopiero pracujemy — mówi Lucyna Stańczak.

Nie chce zatem mówić o kwotach, które bank mógłby przeznaczyć na wsparcie polskich inwestycji. Chętnie objaśnia jednak „nowy model wzrostu”. — Weźmiemy udział w projektach zakładających rozwój nowych technologii, badania i rozwój, a także ekspansję regionalną polskich przedsiębiorców — mówi Lucyna Stańczak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu