EBOR odsłania karty

Efektywność energetyczna, wspieranie rynku kapitałowego i innowacyjności — to priorytety polityki Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w Polsce

Uważni obserwatorzy mogą się zastanawiać, czym kieruje się Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR), wybierając dla siebie projekty w Polsce. Bank był uczestnikiem konsorcjum finansującego akwizycję Allegro, objął udziały Griffin Premium RE podczas IPO, zainwestował też w serwis Znanylekarz.pl. Co łączy tak odmienne inwestycje?

STAŁY DOPŁYW GOTÓWKI:W 2016 r. EBOR zainwestował w Polsce 776 mln EUR. W nadchodzących latach bank chce utrzymywać inwestycje na poziomie 700 mln EUR rocznie — mówi Grzegorz Zieliński, dyrektor regionalny EBOR na Polskę i kraje bałtyckie.
Zobacz więcej

STAŁY DOPŁYW GOTÓWKI:W 2016 r. EBOR zainwestował w Polsce 776 mln EUR. W nadchodzących latach bank chce utrzymywać inwestycje na poziomie 700 mln EUR rocznie — mówi Grzegorz Zieliński, dyrektor regionalny EBOR na Polskę i kraje bałtyckie. Fot. Marek Wiśniewski

— Skupiamy się na kilku wybranych kryteriach: wspieramy szeroko rozumianą efektywność energetyczną, rynek kapitałowy i innowacyjność — mówi Grzegorz Zieliński, dyrektor regionalny EBOR na Polskę i kraje bałtyckie.

Oszczędzanie energii

Efektywność energetyczna, bardzo silnie wpleciona w działalność banku, jest motywem wielu decyzji EBOR.

— Wspieramy gospodarkę niskoemisyjną w bardzo różnorodny sposób — od niskich wartościowo inwestycji w energooszczędność po program PolREFF, w ramach którego chcemy zainwestować 200 mln EUR w poprawę efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych. Oferujemy darmową usługę doradcy technicznego proponującego energooszczędne rozwiązania osobom indywidualnym i zarządcom nieruchomości — mówi Grzegorz Zieliński.

W ramach programów efektywności energetycznej EBOR udzielił pożyczki o wartości 30 mln EUR firmie Arctic Paper, 20 mln EUR trafiło do Velvet Care, beneficjentem była też elektrociepłownia spółki Tameh, na terenie huty ArcelorMittal w Krakowie, która otrzymała długoterminowe finansowanie o wartości 310 mln zł (75 mln EUR). Efektywność energetyczna była też jednym z powodów finansowania przez bank akwizycji… Allegro.

— Logistyka produktów sprzedawanych przez internet jest bardziej niskoemisyjna niż handel detaliczny. Głównym powodem tej inwestycji była jednak chęć wspierania innowacyjnej polskiej firmy, jaką jest Allegro, i całego ekosystemu małych i średnich firm, dla których jest ono platformą umożliwiającą sprzedaż w całej Polsce — mówi Grzegorz Zieliński.

Niedawna inwestycja o wartości do 25 mln EUR w sieć Żabka również stoi pod znakiem efektywności energetycznej. Dzięki pieniądzom z EBOR retailer będzie mógł wymienić oświetlenie na bardziej energooszczędne, a przy skali działania Żabki mikrooszczędności na jednej żarówce przynoszą gigantyczne korzyści. Jedną z misji EBOR jest wspieranie polskiego rynku kapitałowego. Stąd udział banku w debiutach giełdowych spółek wchodzących na warszawski parkiet. Jest tajemnicą poliszynela, że pieniądze z EBOR uratowały IPO Griffin Premium RE, który miał trudności z domknięciem oferty. Bank nie wziął natomiast udziału w ofercie Dino, która sprzedała się na rynku.

— Mamy trzy kryteria inwestycji: realizujemy je na takich samych zasadach jak banki komercyjne, wchodzimy w projekty, do których wnosimy wartość dodaną, a efektem jest fundamentalna zmiana w firmie lub jej otoczeniu — mówi Grzegorz Zieliński.

Teraz bank bardzo mocno wspiera plany stworzenia regulacji umożliwiających inwestycje w fundusze typu REIT oraz budowy trzeciego filara.

Wspieranie innowacji

EBOR wspierał transformację Polski w gospodarkę wolnorynkową 25 lat temu, a teraz wspiera rozwój innowacyjności w polskich firmach.

— Liczymy, że nasze pieniądze będą katalizatorem decyzji zarządów o wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii w modernizacji zarządzanych przez siebie firm, zwłaszcza takich, które umożliwiają skuteczną ekspansję międzynarodową — mówi Grzegorz Zieliński. Zgodnie z tą filozofią EBOR objął obligacje Synthosu o wartości 50 mln EUR, z których pieniądze poszły na inwestycje w R&D. Mało kto wie, że bank inwestuje też poprzez platformę venture capital w projekty technologiczne we wczesnej fazie rozwoju. Z tej puli zostały zrealizowane inwestycje w portal Znanylekarz.pl czy Explain Everything.

— Polskie firmy urosły już na tyle, że powinny szukać możliwości inwestycyjnych poza granicami kraju. Chcemy je w tym wspierać — mówi Grzegorz Zieliński. Od 1991 r. EBOR zainwestował w Polsce blisko 8,5 mld EUR w ponad 380 projektów. 1,8 mld zł z tej kwoty pochłonęły inwestycje w farmy wiatrowe, najtrudniejsze do obronienia w całym portfelu EBOR pod kątem stóp zwrotu. Rząd powoli rezygnuje ze wspierania sektora, ceny zielonych certyfikatów notują historyczne minima. W efekcie wartość aktywów farm wiatrowych na polskim rynku spadła w ostatnich latach o 25-30 proc.

— Nasilający się smog uświadamia Polakom konieczność zmniejszenia udziału energetyki węglowej w dłuższej perspektywie czasowej w polskim miksie energetycznym. Wspieramy Polskę w tym trudnym okresie transformacji — mówi Grzegorz Zieliński.

Jak informuje portal Polskialarmsmogowy. pl, główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Polsce nie jest jednak wielka energetyka, lecz tzw. niska emisja, czyli spaliny pochodzące z kotłów i pieców w gospodarstwach domowych, opalanych często paliwem złej jakości, a nawet śmieciami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu