EBOR: Polska powinna odblokować prywatyzację

opublikowano: 13-09-2017, 22:00

Należy obniżyć poziom kontroli państwa w gospodarce, szczególnie w bankowości i energetyce — uważa szef europejskiego banku.

Suma Chakrabarti, prezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR), który we wtorek zakończył dwudniową wizytę w Polsce, namawia rząd do odblokowania prywatyzacji. — To dość zaskakujące, że tak duża część gospodarki nadal pozostaje w rękach państwa, zważywszy, że Polska miała pozycję lidera transformacji — twierdzi Suma Chakrabarti. Od 1989 r. liczba państwowych spółek spadła z ponad 8 tys. do kilkuset. Zdaniem prezesa EBOR, rząd PiS powinien zrobić więcej.

Dla wielu inwestorów im nudniejszy rynek, tym lepiej. Polska nie jest nudna — i w tym problem — mówi Suma Chakrabarti, prezes EBOR.
Zobacz więcej

TĘSKNOTA ZA NUDĄ:

Dla wielu inwestorów im nudniejszy rynek, tym lepiej. Polska nie jest nudna — i w tym problem — mówi Suma Chakrabarti, prezes EBOR. [FOT. BLOOMBERG]

— W Polsce występuje problem ubóstwa i ważne jest, żeby państwo mu przeciwdziałało. Nie popieram jednak sytuacji, gdy państwo staje się głównym graczem w najważniejszych sektorach. W 39 z 43 sektorów w Polsce działa przynajmniej jedna państwowa spółka, a 12 z 20 największych spółek giełdowych odpowiadających za 77 proc. indeksu WIG20 jest kontrolowanych przez państwo. To dość wysoki odsetek — mówi prezes EBOR. Dane pogorszyły się po zakupie przez PZU i PFR 33 proc. akcji Pekao od włoskiego Unicreditu. W trakcie przejęcia polskich spółek należących do francuskiego EDF jest też PGE (czeka na zgodę UOKiK).

— Proces transformacji w kierunku gospodarki bardziej rynkowej nie jest obecnie tak szybkijak na początku, w latach 90. Bardzo chcielibyśmy zobaczyć w Polsce więcej prywatyzacji — mówi Suma Chakrabarti. Ma też sugestie dotyczące zmian w sądownictwie, które wywołały zaniepokojenie Komisji Europejskiej. Podkreśla, że są istotne także dla inwestorów. — Przy każdej rozmowie o UE ludzie mówią o brexicie i kwestiach w Polsce, która wciąż nie osiągnęła maksimum swoich możliwości. Polityka ma znaczenie i z odpowiednią Polska mogłaby przyciągnąć więcej inwestycji z sektora prywatnego i zagranicy — uważa Suma Chakrabarti. Podczas wizyty w Warszawie Suma Chakrabarti spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, wicepremierem Mateuszem Morawieckim i Adamem Glapińskim, prezesemNBP. Czy podzielił się z nimi swoimi opiniami?

— Tematy rozmów podczas spotkań z władzami są tajne — ucina Axel Reiserer z biura prasowego EBOR. Polska była pierwszym krajem, w którym utworzony w 1991 r. EBOR podpisał projekt, i pierwszym, w którym bank otworzył biuro. EBOR zainwestował nad Wisłą ponad 8,6 mld EUR w 388 projektów. Bank wciąż jest ważnym graczem, a Polska była w ubiegłym roku trzecim krajem pod względem wysokości jego inwestycji, które wyniosły 776 mln EUR. W tym roku spadną jednak do 600-650 mln EUR. Suma źródeł energii, w zakresie których rząd przeprowadził kilka nieoczekiwanych zmian, bank rozwoju będzie wspierał prywatne firmy w zdobywaniu zagranicznych rynków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu