EBOR sfinansuje stworzenie KGT

Marcin Goralewski, Mariusz Zielke
opublikowano: 09-10-2002, 00:00

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju może współfinansować budowę Krajowej Grupy Telekomunikacyjnej, operatora alternatywnego dla TP SA. Na początek bank oferuje finansowanie dla inwestycji w Telbank, spółkę teleinformatyczną, którą sprzedaje NBP. I to w dwóch konsorcjach.

W przyszłym tygodniu dojdzie do kolejnego spotkania zespołu roboczego, który zajmie się opracowaniem strategii konsolidacji aktywów teleinformatycznych Skarbu Państwa. Zespół powołany przez Komitet Rady Ministrów (KRM) zajmie się tym razem włączeniem do tworzonej grupy infrastruktury należącej do zakładów energetycznych.

Zespół roboczy powstał z inicjatywy Ministerstwa Skarbu Państwa. Kieruje nim Piotr Czyżewski, wiceminister skarbu, a w jego skład wchodzą przedstawiciele resortu infrastruktury, finansów, gospodarki, Komitetu Badań Naukowych (KBN) oraz Narodowego Banku Polskiego (NBP). Po doprecyzowaniu omawianego na początku lipca przez KRM materiału „Konsolidacja aktywów teleinformatycznych Skarbu Państwa” mają powstać opracowania dotyczące zagadnień rynkowych, ekonomiczno-finansowych i prawno-organizacyjnych. Później pomysł utworzenia Krajowej Grupy Telekomunikacyjnej (KGT) trafi, pewnie nie wcześniej niż za kilka miesięcy, do komisji sejmowych i pod obrady Rady Ministrów.

Pierwszy etap utworzenia alternatywnego dla TP SA operatora jest już za nami. Tel-Energo i Niezależny Operator Międzystrefowy podjęły decyzję o fuzji. Kolejnym etapem budowania grupy będzie włączenie w jej struktury infrastruktury teleinformatycznej należącej obecnie do Polskich Sieci Energetycznych, jak i zakładów energetycznych. Trwa też ważny dla powodzenia całego projektu przetarg na zakup 74 proc. akcji Telbanku, spółki należącej do NBP, która zajmuje się świadczeniem usług teleinformatycznych dla sektora bankowego. Tel-Energo jest zdecydowanym faworytem przetargu, a pewnie także przedstawiciele NBP w zespole roboczym MSP nie znaleźli się przez przypadek. Z kolei udział KBN wiązać należy z zamiarem włączenia do grupy telesieci należących do KBN.

Rozpoczęły się też pierwsze poszukiwania inwestora finansowego skłonnego zainwestować w KGT. Według naszych informacji, takim partnerem ma zostać Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. W londyńskiej centrali banku nie wykluczono takiej możliwości. Tel-Energo po konsolidacji z NOM i przejęciu własności nad siecią światłowodową PSE zaoferuje około 20 proc. akcji inwestorom finansowym. Pozyskane w ten sposób pieniądze mają posłużyć do dalszych inwestycji na rynku w spółki telekomunikacyjne i teleinformatyczne. Jednym z potencjalnych inwestorów jest właśnie EBOR oraz kilka funduszy inwestycyjnych i venture capital.

— Tel-Energo już współpracuje z EBOR w przetargu na kupno Telbanku. Inwestycja w holding telekomunikacyjny byłaby więc kolejnym naturalnym ruchem — mówi osoba związana z przetargiem.

To EBOR zapewni bowiem finansowanie inwestycji w Telbank, jeśli Tel-Energo wygra przetarg. Determinacja banku do udziału w transakcji zakupu sprzedawanej przez NBP spółki jest tak duża, że EBOR zaoferował pomoc finansową także Enterprise Investors, drugiemu oferentowi w przetargu.

Równolegle z pracami spółek, w których pośrednio lub bezpośrednio udziałowcem jest Skarb Państwa, trwają rozmowy z prywatnymi operatorami telekomunikacyjnymi. To spora grupa potencjalnych koalicjantów lub wręcz uczestnków KGT.

— W tej sprawie w najbliższym czasie wiele się nie zmieni. Rozmowy nie zostaną przypieczętowane porozumieniem, dopóki w życie nie wejdzie ustawa regulująca zobowiązania tych spółek z tytułu opłat koncesyjnych — mówi osoba związana z utworzeniem KGT.

Dialog, największy niezależny operator telekomunikacyjny zawiesił rozmowy z inwestorami zainteresowanymi wejściem do spółki do czasu uchwalenia nowych przepisów. Istotne znaczenie ma także cały czas niepewna nowelizacja prawa telekomunikacyjnego, która pozwoli alternatywnym operatorom na skuteczniejsze działanie na rynku. Powoli klaruje się też sytuacja pozostałych niezależnych telespółek. Netia do końca roku, mimo kłopotów z częścią wierzycieli, chce oddłużyć firmę. Porozumienie Elektrimu z obligatariuszami otwiera drogę przed El-Netem. Konsekwentnie swoje plany konsolidacyjne realizuje też Telnet, spółka gromadząca operatorów z upadłej grupy PTO.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski, Mariusz Zielke

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / EBOR sfinansuje stworzenie KGT