EBOR zasilił wreszcie CA IB TFI

Katarzyna Ostrowska
12-03-2003, 00:00

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju został akcjonariuszem CA IB Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Wejście banku do spółki było oczekiwane już od połowy 2002 r.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) został wreszcie akcjonariuszem CA IB Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. TFI już w czerwcu ubiegłego roku informowało, że bank kupi w ciągu kilku tygodni 19,9 proc. akcji towarzystwa. Do transakcji doszło niedawno. EBOR przejął 17,13 proc. Zapłacił za nie około 4 mln zł. Bank dokupi jeszcze 2,6 proc. akcji, nie uczestniczył bowiem w ostatnim podniesieniu kapitału.

— Chcemy wspierać lokalny rozwój rynku kapitałowego, a wybierając partnera bank zwrócił uwagę na jego dobre wyniki i doświadczenie — mówiła w czerwcu Irene Grzybowski, odpowiedzialna za działalność EBOR w Polsce.

EBOR będzie mógł uczestniczyć w podwyższeniach kapitału spółki i wchodzi do niej co najmniej na siedem lat.

Grzegorz Świetlik, prezes CA IB TFI, twierdzi, że poza inwestycją kapitałową EBOR zainwestuje w fundusze inwestycyjne. Współpraca między CA IB TFI i EBOR ma zaowocować powstaniem nowych produktów.

TFI złożyło już wniosek w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) o powołanie członka rady nadzorczej z ramienia EBOR.

CA IB TFI czeka także na zgodę KPWiG na przejęcie funduszy PBK Atut. Towarzystwo przejmie na pewno PBK Atut 2 Papierów Dłużnych oraz PBK Atut 3 Agresywnego Wzrostu, których statuty zostały już zmienione odpowiednio na bezprowizyjny fundusz rynku pieniężnego oraz fundusz europejskich obligacji. Pozostałe fundusze: PBK Atut 1 Zrównoważony oraz PBK Atut 60plus Stabilnego Dochodu podzielą prawdopodobnie los PBK Atut 4 Akcji oraz PBK Atut 5 Rynku Pieniężnego, które już zostały zlikwidowane.

Obecnie akcjonariuszami CA IB TFI są także Capital Invest (32,29 proc.) oraz CA IB (50,57 proc.). Aktywa siódmego na rynku CA IB TFI na koniec lutego wyniosły 1,03 mld zł, co daje mu 4,05-proc. w nim udział. EBOR jest w Polsce obecny w innych spółkach z rynku finansowego. Jest 30-proc. akcjonariuszem Credit Suisse Life & Pensions PTE oraz 35-proc. życiowego towarzystwa Credit Suisse Life & Pensions. Ma też 6,3 proc. akcji Pekao SA. Jest obecny także w spółkach giełdowych — Rolimpeksie, Sokołowie czy Stalexporcie. Bank był zainteresowany wejściem do PZU i Giełdy Papierów Wartościowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / EBOR zasilił wreszcie CA IB TFI