ECB pożyczył dziś bankom 442 mld EUR

MD
opublikowano: 24-06-2009, 16:55

Europejski Bank Centralny (ECB) pożyczył w  środę 1121 bankom komercyjnym rekordową kwotę 442,24 mld EUR (620 mld USD). 12  miesięczna pożyczka jest oprocentowana tylko na 1 proc.

Według analityków UniCredit rynki oczekują, że rekordowa pożyczka ECB spowoduje spadek oprocentowania kredytów długoterminowych w bankach komercyjnych. Jeśli tak się stanie, będzie to wspomagać proces poprawy sytuacji gospodarczej w eurolandzie.

- ECB zrobił to, co jest słuszne i niezbędne do uniknięcia kurczenia się rynku kredytu – powiedział Peer Steinbrueck, minister finansów Niemiec.

ECB nie poszedł drogą Fed, który zdecydował się na tzw. ilościowe luzowanie polityki pieniężnej poprzez zakupy papierów wartościowych na rynkach. Zdecydował się na wydłużenie okresu pożyczek dla banków komercyjnych do 371 dni, czyli 12 miesięcy. Wcześniej udzielał ich na okres od tygodnia do sześciu miesięcy.

Poprzedni rekord operacji refinansowania, przeprowadzonej przez ECB, miał miejsce w grudniu 2007 roku, kiedy udzielił bankom komercyjnym pożyczek dwutygodniowych na łączną kwotę 348,6 mld EUR, oprocentowanych na 4,21 proc.

MD, AFP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane