ECB: sektor bankowy zdrowieje

opublikowano: 14-04-2015, 13:04

Europejski system bankowy wykazuje dalsze oznaki ożywienia, a przyczyniają się do tego różnorodne działania Europejskiego Banku Centralnego, przekonuje EBC .

EBC poinformował, że z jego kwartalnego badania banków wynika, że rozluźniają one standard dla kredytów udzielanych przedsiębiorcom. Jest to o tyle dobra wiadomość, że dotychczas winą za brak wyraźnego ożywienia gospodarczego w strefie euro obwiniano między innymi chroniczną  słabość aktywności kredytowej. Jednocześnie rośnie popyt przedsiębiorstw na kredyty.

Wcześniej EBC skarżył się, że ultra luźna polityka monetarna nie przekłada się na poprawę sytuacji gospodarczej, ponieważ banki nie przekazują pieniędzy dalej w postaci kredytów, w szczególności małym i średnim przedsiębiorcom stanowiącym kręgosłup gospodarczy regionu.

Chcąc uporać się z problemem bank centralny strefy euro obniżył stopy procentowe do rekordowo niskich poziomów i uruchomił serię programów mających zapewnić płynność rynkowi.

W tym celu między innymi EBC uruchomił europejska wersję programu skupu obligacji skarbowych, tzw. QE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica, AFP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / ECB: sektor bankowy zdrowieje